Çölün Ortasında Yaşanılan İnsanlık Dramı

Dün BM görevlileri tarafından çölün ortasında tek başına bulunan 4 yaşındaki en küçük Suriyeli mülteci Mervan’ın fotoğrafını ve hikayesini yayınlamıştık. Farklı Bir Bakış, haberin arkasındaki dramı ve devamını araştırdı, yeni fotoğraflara ulaştı. İşte çölün...

Çölün Ortasında Yaşanılan İnsanlık Dramı (18 Şubat 2014)

Dün BM görevlileri tarafından çölün ortasında tek başına bulunan 4 yaşındaki en küçük Suriyeli mülteci Mervan’ın fotoğrafını ve hikayesini yayınlamıştık. Farklı Bir Bakış, haberin arkasındaki dramı ve devamını araştırdı, yeni fotoğraflara ulaştı. İşte çölün ortasında yaşanılan insanlık dramından yürek yakan manzaralar.

Birleşmiş Milletler çalışanları, Ürdün’ün Suriye sınırında ailesinden ayrıldıktan sonra yalnız başına çölü geçmeye çalışan Mervan adında 4 yaşında bir çocuk buldular. Elinde bir poşetten başka hiçbir şey yoktu. Yanındaki poşetin içerisinde ise sadece su ve ekmek vardı.

Savaştan kaçıyordu…

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği çalışanlarından Andrew Harper’ın yayınladığı fotoğraf, CNN International editörlerinden Hala Gorani’nin dün kişisel Twitter hesabından paylaşmasıyla bir anda dünyanın gündemine oturdu.

İlk bakışta sıradan bir fotoğraf karesi gibi görünen o anlarda, aslında küçücük bir çocuğun omuzlarındaki ağır savaş yükü görülüyordu.

BM görevlileri, çölde tek başına rastladıkları bu çocuğu, araştırıp mülteci kampında buldukları ailesini ile yeniden bir araya getirdi.

Çölün ortasında yüzlerce çaresiz çocuk

Farklı Bir Bakış, Suriye-Ürdün arasındaki çölde yer alan ve insanlık tarihinin en büyük dramlarından birinin yaşandığı bölgede Andrew Harper ve Jared Kohler tarafından çekilen fotoğraflara ulaştı. Fotoğraflarda, minik Mervan gibi daha yüzlerce çaresiz çocuğun olduğu görülüyor.

Bu arada, bugün bazı internet sitelerinde yer alan ve araştırılmadan yayınlanan “o fotoğraf yalan çıktı” başlıklı haberler de doğru değildir.

Reuters’in verilerine göre, Suriye’de yaklaşık üç yıldır süren iç savaşta 130 binden fazla kişi hayatını kaybetti. 6 milyon kişi evlerini terk etmeye zorlandı ve 2 milyon 486 bin kişi de aralarında Türkiye ve Ürdün’ün de bulunduğu komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

Fotoğraflar: Andrew Harper / Twitter; Jared Kohler / UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği)