Çin’de ‘Yalnızlar Günü’nde Alışveriş Rekoru: 9 Milyar Dolar

Çin'in sanal alışveriş sitesi Alibaba, ülkede her yıl kutlanan ve ‘Sevgililer Günü’nden daha çok ilgi gören "Yalnızlar Günü"nde 9,3 milyar dolarlık satış yaptı ve 278 milyon siparişi alıcılara postaladı. Geçen ...

Çin’de ‘Yalnızlar Günü’nde Alışveriş Rekoru: 9 Milyar Dolar (12 Kasım 2014)

Çin'in sanal alışveriş sitesi Alibaba, ülkede her yıl kutlanan ve ‘Sevgililer Günü’nden daha çok ilgi gören "Yalnızlar Günü"nde 9,3 milyar dolarlık satış yaptı ve 278 milyon siparişi alıcılara postaladı.

Geçen yıl aynı günde Alibaba 5,75 milyar dolarlık satış yapmış ve 150 milyondan fazla koli postalamıştı.

Yalnızlar Günü, dünyada en büyük internet alışverişinin yapıldığı gün olarak kabul ediliyor.

Çin'in "Yalnızlar Günü" ABD'deki "Sanal (Kara) Pazartesi" ile rekabet ediyor. Şükran Günü'nden sonraki "Sanal Pazartesi", ABD'de en büyük internet alışverişi yapılan gün olarak pazarlanıyor.

Alibaba, satışları artırmak için büyük indirimler sunduğu bugün, satış rekoru kırılmasının beklendiğini bildirmişti.

Alibaba'nın genel başkanı Jack Ma, geçen hafta, "İddiaya girerim ki, o gün satılan ürün sayısı ürkütücü düzeyde olacak." demiş ve "Yalnızlar Günü"nde postalanan koli sayısının 200 milyon olacağı tahminini yürütmüştü.

Alibaba, yakınlarda New York borsasında işlem görmeye başladı.

"Yalnızlar Günü" Çin'de 2009 yılında, satışları güçlendirmek amacıyla başlatılmıştı. Ama günün aslı, en azından 1993 yılına uzanıyor.

Nancing Üniversitesi'nden öğrenciler, Sevgililer Günü'ne farklı bir seçenek olarak bu günü bekârların da kendileri için alışveriş yapabilecekleri özel bir gün olarak seçmişlerdi.

O zamandan bu yana, Çin'in hızla büyüyen e-ticaret pazarında, "YalnızlarGünü" dev bir alışveriş gününe dönüştü.

Çin'deki sanal alışveriş pazarının gelecek birkaç yıl içinde yüzde 25 oranında artması ve 2014'teki 390 milyarlık satışın, 2017'de 718 milyar dolara çıkması bekleniyor.