CEO’su Değişen Twitter’da 140 Karakter Sınırı Kalkıyor

Twitter’da değişim ve yenilikler üst üste geldi: Önce CEO Dick Costolo’nun istifası hemen ardından 140 karakter sınırlamasının kaldırılacağı duyuruldu Twitter'ın İcra Kurulu Başkanı Dick Costolo'nun istifasından sonra New York borsasında şirketin...

CEO’su Değişen Twitter’da 140 Karakter Sınırı Kalkıyor (12 Haziran 2015)

Twitter’da değişim ve yenilikler üst üste geldi: Önce CEO Dick Costolo’nun istifası hemen ardından 140 karakter sınırlamasının kaldırılacağı duyuruldu

Twitter'ın İcra Kurulu Başkanı Dick Costolo'nun istifasından sonra New York borsasında şirketin hisseleri yüzde 3.1 oranında değer kazandı. 24 milyarlık şirketin değeri istifayla bir milyar dolar arttı.

Twitter'ın resmi bloğundan yapılan açıklamada, CEO Dick Costolo'nun 1 Temmuz’da görevi bırakacağı, yerine Twitter'ın Eş Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Jack Dorsey'in geçici CEO olarak görevi devralacağı açıklandı.

Hisseleri 2013 yılında borsada işlem görmeye başlayan Twitter’ın kullanıcı sayısını arttırmada zorlandığı bilinirken, Costolo daha önceki açıklamasında, firmanın ürün değişim hızını artırmaya ihtiyacı olduğunu ifade etmişti.

Nisan ayında Twitter'ın kazanç raporunun sızdırılmasının ardından, firmanın hisselerinde büyük düşüş yaşanmıştı. Son günlerde de, Twitter hisselerindeki düşüş nedeniyle başlayan satışlar dikkat çekmeye başlamıştı.

Bu arada Dorsey, 2007-2008 yılları arasında da Twitter'da CEO olarak görev yapmıştı.

140 Karakter Sınırı 10.000'e yükseltildi

Bu görev değişikliğinden sonra Twitter geliştirici bloğunda, Direkt Mesaj bölümündeki 140 karakter sınırını kaldıracağını da açıkladı. Yenilik üstüne yenilik yapan Twitter'ın önümüzdeki günlerde bu sistemi tüm kullanıcılara sunması bekleniyor.

Twitter'dan Agarwal uygulama geliştiricilerine; uygulamalarının 140 karakterin üzerinde destek vermesi için çağrıda bulundu. DM'den yürüme diye tabir edilen Direkt Mesaj bölümündeki 140 karakter sınırı, 1 Temmuz tarihi itibarıyla 10.000 karaktere yükseltilecek.

Twitter daha önce de, Facebook Messenger, WhatsApp ve diğer sosyal ağların yaygınlaşan mesaj uygulamaları nedeniyle artan rekabet koşullarında, mesajlaşmak için takip zorunluluğunu kaldırmış, birden çok kullanıcının aynı anda sohbet edebilme, grup mesajlaşması gibi yeni özellikler de eklemişti.

Bakalım önümüzdeki aylarda firma kendi tabularını yıkıp normal Tweet atmada da 140 karakter sınırını artıracak ya da kaldıracak mı?