Bu kez de Snapchat hack’lendi, yine binlerce ‘özel’ fotoğraf internete düştü

Hollywood ünlülerinin yaşadığı iCloud saldırısından sonra teknoloji dünyası yeni bir şokla daha sarsıldı. Hackerlar, bu kez de Snapchat’ten 200 bin’den fazla fotoğraf çaldı. Daha ünlülerin iCloud hesaplarının hack’lenmesinin şoku atlatılmadan bu kez de bir başka...

Bu kez de Snapchat hack’lendi, yine binlerce ‘özel’ fotoğraf internete düştü (12 Ekim 2014)

Hollywood ünlülerinin yaşadığı iCloud saldırısından sonra teknoloji dünyası yeni bir şokla daha sarsıldı. Hackerlar, bu kez de Snapchat’ten 200 bin’den fazla fotoğraf çaldı.

Daha ünlülerin iCloud hesaplarının hack’lenmesinin şoku atlatılmadan bu kez de bir başka popüler fotoğraf uygulaması Snapchat hack’lendi. Uygulamanın veritabanına sızmayı başaran hacker’lar yüz binlerce fotoğrafın bir indeksini internette paylaştı.

Daha önceki saldırılardaki gibi ilk olarak 4Chan sayfalarına düşen bilgilere göre, hackerlar 13GB’lık veriyi ele geçirdi.

Hackerların ele geçirdiği 13 GB’lık verilerdeki tüm içerik çeşitli sosyal medya hesapları üzerinden hemen indirmeye sunuldu ve hızlı bir şekilde yayıldı.

İşin en kötü yanı da, 12 ila 18 yaş arası gençlerin yoğun olarak kullandığı SnapChat’te gençlerin birbirlerine gönderdikleri ve yok olduklarını sandıkları fotoğrafların artık internete düşmüş olması.

SnapChat kullanıcılarının yüzde 50’sinden fazlasını 13 ila 17 yaş arası gençler oluşturuyor.

SNAPCHAT NASIL HACK’LENDİ?

Saldırıyla ilgili pek çok iddia mevcut. Bu iddialardan en çarpıcı olanı ise Android ekosistemiyle ilgili. Snapchat’in nasıl hack’lendiği konusu ise henüz netleşmiş değil. Bir iddiaya göre, Snapchat’e bağlı olarak çalışan üçüncü parti uygulaması Snapsave nedeniyle fotoğraflar hacker’ların eline geçti. Zira Android kullanıcılarının yoğun ilgi gösterdiği bu uygulama ile kullanıcılar otomatik olarak Snapchat fotoğraflarını online hesaplarında saklayabiliyordu. Böylece Snapchat’te silinen fotoğrafların yedeği bu uygulamanın veritabanında tutuluyordu. Yani ilk aşamada hack’lenenler bu programı kullananlar olabilir.

SNAPCHAT AÇIKLAMA YAPTI

Snapchat tarafından yapılan açıklamada, verilerin kendi sunucularından çalınmadığı yönünde. Uzun ve kesin ifadelerden oluşan bir açıklama olmasa da, kısaca Snapchat olay benimle alakalı değil diyor. Bu da akıllara yine Snapsave uygulamasını getiriyor. Snapchat, daha önce bu uygulamayı zaten engellemişti.

NE YAPMAK GEREKİR?

Siz siz olun, Snapchat, WhatsApp gibi bu tip sosyal medya uygulamalarında üçüncü parti yazılımlar yüklemeyin. Doğrudan firmaların kendi çıkardığı yazılımları kullanın. Eğer kullandığınız cihaz için firma tarafından hazırlanmış bir uygulama yoksa, bunu üçüncü partiler üzerinden sağlamak biraz riski artırıyor.

VE BİR SORU!

Ancak burada aklımıza takılan başka bir soru var: İnsanlar niye çıplak fotoğraf çektirir ve birbirlerine gönderir ki?..