Bill Gates’den Şaşırtan Açıklama: Çare Sosyalizm!

79 milyarın üzerindeki servetiyle dünyanın en zengin kişisi olan yazılım ve teknoloji devi Microsoft’un kurucu CEO’su Bill Gates, özel sektörün ekolojik sistemi korumakta bencil ve beceriksiz olduğunu söyleyerek, bizi iklim değişikliğinden sadece so...

Bill Gates’den Şaşırtan Açıklama: Çare Sosyalizm! (31 Ekim 2015)

79 milyarın üzerindeki servetiyle dünyanın en zengin kişisi olan yazılım ve teknoloji devi Microsoft’un kurucu CEO’su Bill Gates, özel sektörün ekolojik sistemi korumakta bencil ve beceriksiz olduğunu söyleyerek, bizi iklim değişikliğinden sadece sosyalizmin kurtarabileceğini söyledi.

Küresel kapitalizmin dünyanın en zengin insanı yaptığı Bill Gates, "Kapitalizm bizi iklim değişikliğinden kurtaramaz" dedi. Gates şaşırtıcı bir yaklaşım sergileyerek, gezegenin geleceğinin kurtuluşunda sosyalist politikaların etkili olacağını söyledi.

USuncut.com'un haberine göre, Microsoft’un kurucusu Bill Gates, The Atlantic’e verdiği röportajında kendi servetinden 2 milyar doları yeşil enerji yatırımlarına harcayacağını açıklarken, diğer milyarder arkadaşlarını da Amerika’yı 2050’de fosil yakıtlardan kurtarabilmek için benzer bir hayırseverliğe davet etti.

Dünyanın en zengin adamı Bill Gates, özel sektörün çok bencil olduğunu belirterek fosil yakıtlar yerine efektif enerji üretiminin etkisiz kaldığını dile getirdi. Microsoft'un kurucusu Gates, iklim değişikliği sorunun zengin ülkeler tarafından çözülmesi gerektiğinin bir zorunluluk olduğunu aktarırken, Çin, ABD ve Avrupa'nın karbondioksit emisyonu projelerini herkes için yeterince ucuz bir maliyete düşürmesi gerektiğini de söyledi. Gates, "Kapitalizm bizi iklim değişikliğinden kurtaramaz" derken küresel ısınmaya karşı çarenin sosyalist politikalarda olduğunu sözlerine ekledi.

“Çok fazla şansımız yok”

Bill Gates, dünyanın enerji tüketimine dayalı ekolojik sorunları karşısında şu görüşleri dile getirdi:

“Çok fazla şansımız yok. Hiç CO2 salmayan ve günümüz fosil yakıtlarıyla aynı maliyete sahip yeni bir enerji kaynağı geliştirseniz bile, bu enerjinin hali hazırda test edilip onaylanmış, her türlü regülasyon meselelerini çözmüş ve inanılmaz bir ölçekte işleyen fosil yakıtlarla baş edip edemeyeceği kesin değil.

Ciddi bir karbon vergisi olmadan, sermayedarlarda yeşil enerjiye geçme hevesi oluşmayacak.

2. Dünya Savaşı'ndan beri, Amerikan devleti hemen hemen her alanda araştırma geliştirme süreçlerini belirledi. Özel sektörse genel olarak beceriksizdi.

İklim probleminin zengin ülkelerde çözülmesi gerekmekte. Çin, ABD ve Avrupa, CO2 salınımı problemini çözmek zorundalar ve bunu yaptıklarında, umarız ki bunu diğer herkes için de ucuza mal edecekler.”

En çok Çin kirletiyor ama yeşil enerjiye de en çok yatırımı yapıyor

Son yıllarda Çin her ne kadar hala fosil yakıtlar anlamında dünyanın en büyük kirleten ülkesi yerini korusa da, yeşil enerji yatırımlarında ABD ve Avrupa’nın çok önünde yer aldı.

2000 ve 2012 arasında, Çin’in güneş enerjisi üretimi 3 MW’tan 21000 MW’a çıktı, 2013-2014 arasında %67lik bir artış gösterdi. 2014’de ülkenin CO2 salınım yüzde 1 azaldı.

Bu arada, İngiltere Enerji ve İklim Değişikliği bakanlığının resmi raporuna göre, Almanya’nın sera gazı salınımları 1990dan beri en düşük seviyede ve İngiltere son beş yılda %13.35’lik bir azalma kaydetti.

Dünyayı korkutan gelişme!

Dünya Meteoroloji Örgütü, yeryüzüne ulaşan güneşin zararlı ışınlarına karşı Yerküre'yi koruyan ozon tabakasındaki deliğin, Antarktika üzerinde bu yıl rekor seviyede genişleyerek 28,2 milyon kilometrekareye ulaştığını açıkladı.