‘Devlete sesleniyorum. Ne olur rakıları biraz ucuzlatın’

İstanbul’da sahte içkiden hayatını kaybedenlerin sayısının 26’ya yükseldiği açıklanırken, yoğun bakımdaki hastalardan bazılarının da durumlarının kritik olduğu belirtildi Son günlerde İstanbul’da yaşanılan büyük bir toplums...

‘Devlete sesleniyorum. Ne olur rakıları biraz ucuzlatın’ (1 Kasım 2015)

İstanbul’da sahte içkiden hayatını kaybedenlerin sayısının 26’ya yükseldiği açıklanırken, yoğun bakımdaki hastalardan bazılarının da durumlarının kritik olduğu belirtildi

Son günlerde İstanbul’da yaşanılan büyük bir toplumsal dram, seçim öncesinin heyecanlı ve gergin haberleri arasında ne yazık ki yeterince gündeme gelemedi.

18 Ekim'den bu yana sahte içki nedeniyle hastanelere müracaat eden 91 kişiden 26'sı ölürken, 9'u yoğun bakımda, 6 kişinin ise servislerdeki tedavilerine devam ediliyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, sahte rakıyı satanlardan yola çıkarak toptancı ve üreticilere ulaştı. Organize olarak imalat yapan ve satanların Küçükçekmece, Esenler ve Bağcılar'da 3 ayrı grup olduğu belirlendi. Gözaltına alınan 21 kişiden 14’ü tutuklandı.

Serkan Okansoy ve diğer yüzlerce kişinin dramatik yaşam mücadelesi

Sahte rakı içtiği için Samatya'daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören 58 yaşındaki Serkan Okansoy hayati tehlikeyi atlattıktan sonra DHA muhabirine yaşadığı zorlu anları anlatmıştı.

“Yüzde yüz şanslıyım. Direkten döndüm. Allah yardım etti” demişti. ‘Bulgar rakısı' olarak adlandırdığı rakıyı ucuz olduğu için 2 yıldır içtiğini söyleyen Okansoy, “Bulgaristan'dan geliyor, diyorlardı. Bulgaristan'dan falan geldiği yok. Burada yapılıyor. Eskiden Bulgaristan'dan geliyordu. Şimdi merdiven altı yapıyorlar” diye konuşmuştu.

Sahte rakıdan 2 şişe içtiğini ancak erken davrandığı için kurtulduğunu söyleyen Okansoy, “Kesinlikle sahte rakı içmeyin, ne olursa olsun. Yazık günah 9 tane insan öldü. Ucuz diye içmeyin. Devlete de sesleniyorum. Ne olur rakıları da biraz ucuzlatın. 'Mastika' 5 lira, normal gazoz şişesi kadar rakı 38 lira. Millet mecbur alıyor onu" diye konuşmuştu.

Yurt gazetesinden Esra Alus, Twitter hesabından Serkan Okansoy’un da yaşam mücadelesini kaybettiğini duyurdu.

Yaşlı çift de sahte rakı kurbanı

İstanbul'da 26 kişinin ölümüne neden olan sahte rakı faciasının Anadolu yakasında da bir çifti vurdu.

Yine Yurt gazetesinden Esra Alus’un haberine göre, sahte içkiden zehirlenen Aliye Sema Dede ve Haydar Dede’nin tedavisi Özel Emsey Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde sürüyor. Anadolu yakasında belirlenebilen tek vaka olan Dede çiftinin 28 Ekim gününden beri yoğun bakımda olduğu öğrenildi.

Karın ağrısı şikayetiyle gittiği acil servisindeki doktor ve hemşirelerin ısrarı üzerine kan testi yapılarak hastaneye yatırılan 60 yaşındaki Sema Dede ve sonradan kendisinin de etkilenmiş olabileceği nedeniyle hastaneye çağrılarak yoğun bakıma alınan eşi Haydar Dede’nin durumunun ciddiyetini koruduğu belirtiliyor.