Balkanlar’da Son 120 Yılın En Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor

Bosna Hersek ve Sırbistan’da şiddetli yağışların yol açtığı su taşkınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 30’a ulaştı. Bosna Sırp Cumhuriyeti’ndeki Priyedor kentinde Sava Nehri’nin taşması ile genellikle Boşnaklar’ın yaşadığı Bişçani ve Hambarine ...

Balkanlar’da Son 120 Yılın En Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor (18 Mayıs 2014)

Bosna Hersek ve Sırbistan’da şiddetli yağışların yol açtığı su taşkınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 30’a ulaştı.

Bosna Sırp Cumhuriyeti’ndeki Priyedor kentinde Sava Nehri’nin taşması ile genellikle Boşnaklar’ın yaşadığı Bişçani ve Hambarine semtlerinde yaşanan sel nedeniyle 19 kişi yaşamını yitirdi. Selden 1,2 milyon insan etkilendi. Selin vurduğu bir diğer bölge olan Sırbistan’da da 9 kişi hayatını kaybetti.

Bişçani semti yerel yönetim temsilcisi Mirsad Duratoviç, Sana Nehri’nin taşmasıyla çok sayıda evin yaklaşık bir metre yüksekliğindeki sular altında kaldığını söyledi.

Sırbistan’da selden en fazla etkilenen kentlerden Obrenovac’ta binlerce kişi tahliye edildi. Yardım ekipleri evlerinde mahsur kalan vatandaşlara küçük teknelerle ulaşmaya çalıştı.

Bosna Hersek’te 65 bin, Sırbistan’da ise 135 bin ev elektriksiz kaldı. Sırbistan’ın batısındaki Sabac kentinde nehir kenarlarına kum torbaları yerleştiren asker, polis ve itfaiye ekiplerine binlerce vatandaş da destek verdi.

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic bölgede son 120 yıl içinde görülen en şiddetli su baskınlarıyla mücadele ettiklerini söyledi.

11 kişinin hayatını kaybettiği Bosna Hersek’te başkent Saraybosna’nın yanı sıra Tuzla ve Zenitsa-Doboy bölgelerinde yüzlerce ev su altında kaldı.

Milyatska nehrinin taştığı Saraybosna’da bazı köprülerden geçiş durduruldu.

Bu arada Bosna Hersek’te yaşanan heyelan olayları yetkilileri alarma geçirdi. Yetkililer Bosna savaşı sırasında yerleştirilen mayınların toprak kaymaları nedeniyle yer değiştirebileceği uyarısında bulundu.

Uzmanlar yağışlı havanın önümüzdeki günlerde de devam edeceği uyarısında bulundu.

Türk Kızılayı yardım malzemesi gönderiyor

Türk Kızılayı’ndan yapılan açıklamaya göre, aşırı yağışlar nedeniyle nehir taşkınlarının yaşandığı Balkanlar’daki gelişmeleri olayın yaşandığı ilk andan itibaren takip eden Türk Kızılayı, bölgeye yardım malzemesi gönderecek.