Avrupa’da daha iyi bir yaşam umuduyla 20 gündür yürüyen 105 yaşındaki mülteci kadının öyküsü

105 yaşındaki Afganistanlı kadın zorlu kış koşullarında 20 gün boyunca hiç durmadan yürüyerek Hırvatisdan’a ulaşmayı başardı Reiki, NLP, yoga, meditasyon, kuantum, Feng Shui gibi metalaşmış içi boş popüler yaşamsal düşünce akımlar...

Avrupa’da daha iyi bir yaşam umuduyla 20 gündür yürüyen 105 yaşındaki mülteci kadının öyküsü (29 Ekim 2015)

105 yaşındaki Afganistanlı kadın zorlu kış koşullarında 20 gün boyunca hiç durmadan yürüyerek Hırvatisdan’a ulaşmayı başardı

Reiki, NLP, yoga, meditasyon, kuantum, Feng Shui gibi metalaşmış içi boş popüler yaşamsal düşünce akımları bir yana işte size gerçek bir olumlu düşünce ve yaşama bağlılık öyküsü…

Bibihal Özbek. Tam 105 yaşında. Afganistan yurttaşı. Avrupa'da daha iyi bir yaşam umuduyla, zorlu kış koşullarında dizlerinde artık derman kalmamasına karşın 20 gündür hiç durmadan yürüyerek Hırvatisdan’a ulaşmayı başardı.

Üstelik yaşadığı tüm zorluk ve çektiği acılara karşın da iyimserliğinden hiç bir şey kaybetmemiş. Opatovac Mülteci Kampı’nda AP muhabirine, kendisi ve ailesi için daha iyi bir gelecek umut ettiğini söylüyor. “Bacaklarım çok yoruldu, dizlerim ağrıyor ama yine de ben iyiyim” diyor.

17 üyeli bir ailenin en yaşlı hatta belki de mülteci topluluğunun da en yaşlı üyesi olarak Avrupa’ya ulaşmaya çalışan Bibihal Özbek’i kimi zaman 67 yaşındaki oğlu kimi zaman da 19 yaşındaki torunu sırtında taşımış.

Zorlu yolculuk da düştüğü, bayıldığı, kafasından yaralandığı anlar olmuş ama asla mücadeleden vazgeçmemiş. Hırvat polisi ve Kızılhaçı, kadının yaşını belgeleri inceledikten sonra öğrenmişler ve çok şaşırmışlar.

Kadının torunu Muhammed ailenin hedefinin İsveç’e ulaşmak olduğunu söylüyor ama şimdiye kadar sadece Slovenya yolunda bir trene binmeyi başarabilmişler.

Macaristan mülteci akınını durdurmak için Sırbistan ile olan sınırını kapatınca 260 bin göçmen Eylül ayı ortalarından itibaren Hırvatistan’a gelmişti. Ancak bunların büyük çoğunluğu Doğu Avrupa’da kalmak istemiyor ve daha avantajlı sığınma yasalarına sahip diğer Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerine ulaşabilmeyi hedefliyorlar.

Yaşama bağlılıktan vazgeçmemiş bir başka mülteci dede

Bundan birkaç gün önce de ajanslar, gecenin karanlığında Ege denizinin soğuk sularında ölümün kıyısında bir bot yolculuğundan sonra Türkiye’den Midilli Adası’na geçmeyi başaran bastonlu bir dedenin görüntüsünü geçmişlerdi.