Avrupa’nın Yeni Mini Devleti Liberland’ın Kurucusu Gözaltına Alındı

Hırvatistan ile Sırbistan arasında kalan ve tarafsız bölge olduğunu öne sürdüğü küçük bir alanda ‘Liberland‘ isimli ‘devlet‘ kuran Çek Cumhuriyeti vatandaşı Vit Yedliçka, ‘sınırdan izinsiz geçtiği...

Avrupa’nın Yeni Mini Devleti Liberland’ın Kurucusu Gözaltına Alındı (10 Mayıs 2015)

Hırvatistan ile Sırbistan arasında kalan ve tarafsız bölge olduğunu öne sürdüğü küçük bir alanda ‘Liberland‘ isimli ‘devlet‘ kuran Çek Cumhuriyeti vatandaşı Vit Yedliçka, ‘sınırdan izinsiz geçtiği’ gerekçesiyle Hırvatistan polisi tarafından gözaltına alındı.

Hırvatistan’ın Zmeyavets şehriyle Sırbistan’ın Başki Monoştor şehirleri arasında kalan yedi kilometrelik bölgenin ne Sırbistan’a ne de Hırvatistan’a ait olduğunu, dolayısıyla ‘tarafsız bölge‘ olduğunu savunan Yedliçka’nın Beli Manastır’daki polis karakoluna götürüldüğü belirtildi.

‘Yaşa ve diğerlerinin yaşamasına izin ver’

Mottosu ‘Yaşa ve diğerlerinin yaşamasına izin ver‘ olan devlet, vatandaşlık başvurularını liberland.org adlı internet sitesinden kabul etmeye başlamıştı.

‘Liberland‘ isimli ‘devlet’e 10 günde 160 binden fazla vatandaşlık başvurusu yapılmış, en çok başvuru Türkiye’den gelmişti.

‘Devlet başkanı‘ Yedliçka Çek olduğu için resmi dili Çekce olan devletin tam adının Özgür Liberland Cumhuriyeti olduğu ve Monako, Hong Kong ve Lihtenştayn gibi ülkelerden ilham alınarak kurulduğu açıklanmıştı.

Kaynak: diken.com.tr