Avrupa’nın En Büyük Bankası HSBC, Türkiye’den Neden Çıkıyor?

Türkiye ve Brezilya’dan çekilme kararı alan küresel bankacılık devi, 50 bin çalışanını işten çıkaracak Tüm dünyada yaklaşık 266 bin çalışan bulunan banka, işten çıkarmaların 25 bin’ini Türkiye ve Brezilya’d...

Avrupa’nın En Büyük Bankası HSBC, Türkiye’den Neden Çıkıyor? (10 Haziran 2015)

Türkiye ve Brezilya’dan çekilme kararı alan küresel bankacılık devi, 50 bin çalışanını işten çıkaracak

Tüm dünyada yaklaşık 266 bin çalışan bulunan banka, işten çıkarmaların 25 bin’ini Türkiye ve Brezilya’da, 8 bin’ini İngiltere’de, 17 bin’ini ise dünyanın geri kalanında yapacak.

Yatırım bankacılığı faaliyetlerini azaltacak olan banka, başta Çin olmak üzere Asya ülkelerine odaklanacak.

Bankadan yapılan açıklamada "Gelecekte oluşacak büyüme fırsatlarını yakalayabilmek ve bankacılık sektöründeki yapısal değişikliklere ayak uydurabilmek adına kaynaklarımızı yeniden dağıtıyoruz" deniyor.

HSBC Türkiye'de Ne Kadar Büyüktü?

Türkiye'de 298 şube ve 5 bin 659 çalışanla hizmet veren HSBC, 47 bankanın faaliyet gösterdiği Türkiye bankacılık sektörünün aktif büyüklük açısından 33,8 milyar TL ile en büyük 12. bankası konumunda bulunuyordu.

HSBC Türkiye özellikle 2014'te oldukça zorlu bir yıl geçirmiş ve kârdan zarara dönerek 55,9 milyon TL net zarar açıklamıştı. Bankanın 2013 yılındaki net kârı 29,8 milyon TL seviyesindeydi.

Türkiye’den Çıkma Kararı Aldıran Nedenler

Bankanın 2014 küresel faaliyet raporunda Türkiye'de yaşanan sıkıntılar, BDDK ile Merkez Bankası'nın kredi kartı faizlerine sınırlama getirmesine bağlanıyordu.

Bu önlem, kredi kartı ve bireysel kredi büyümelerini yavaşlatmak adına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan önderliğindeki ekonomi ekibinin aldığı tedbirlerden birisiydi.

HSBC'nin küresel faaliyet raporunda ayrıca Türkiye'de büyümenin yavaşlamasının da bankacılık sektörüne olumsuz yansıdığı ifadeleri yer alıyordu.

HSBC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Brian Robertson ise 2011'den bu yana hem Avrupa hem de Türkiye'de özel sektör yatırımlarının zayıf seyretmesi nedeniyle ticari kredilerde istenen ivmenin yakalanamadığına vurgu yapıyordu.

Kredi Kartı Dışında Bir Türlü Gelmeyen Büyüme

HSBC'nin Türkiye'den çıkmasında etkili olan konulardan birisi de bankanın bireysel bankacılıkta yaptığı yatırımın karşılığını alamaması oldu.

300'e yakın şube açmasına karşın HSBC'nin toplam mevduattan aldığı pazar payı 2014 sonu itibarıyla yüzde 1,8 seviyesinde kaldı.

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre 2014 sonunda Türkiye'de toplam 156 milyon adet mevduat hesabı varken, bu hesapların sadece 3,2 milyonluk kısmı HSBC'deydi.

Bankanın büyüme yakaladığı alan ise kredi kartları oldu. Bireysel kredi pazarındaki payı yüzde 2,4'te kalan HSBC, kredi kartı sayısında yüzde 3,3, kredi kartı alacaklarında ise yüzde 5'e yakın pazar payına ulaşmayı başardı.

Ancak kredi kartı alacaklarının sektör için risk düzeyi en yüksek olan kredi türü olarak kabul edilmesi, HSBC'nin Türkiye faaliyetlerini gözden geçirmesine yol açtı.

BBC Türkçe & Euronews & AFP