Sanal para Bitcoin’in patronu ortaya çıktı

İnternetin bankasız ve devletsiz sanal para birimi Bitcoin'in Satoşi Nakamoto lakaplı gizli yaratıcısı, gerçek kimliğini açıkladı Avustralyalı Craig Wright, internette 2009 yılından bu yana varlığını sürdüren ve giderek yaygınlaşan bir ödeme tü...

Sanal para Bitcoin’in patronu ortaya çıktı (3 Mayıs 2016)

İnternetin bankasız ve devletsiz sanal para birimi Bitcoin'in Satoşi Nakamoto lakaplı gizli yaratıcısı, gerçek kimliğini açıkladı

Avustralyalı Craig Wright, internette 2009 yılından bu yana varlığını sürdüren ve giderek yaygınlaşan bir ödeme türü haline gelen Bitcoin'in kendisinin icadı olduğunu öne sürdü.

Avustralyalı iş adamı Craig Wright, sanal parayı bulan kişi olduğunu ve uzun süredir Nakamoto lakabını kullandığını duyurdu. Bitcoin’in önde gelen kullanıcıları ve sanal parayı geliştiren yazılımcılar da Craig Wright’ın Bitcoin’i bulan kişi olduğunu teyit ediyor.

BBC’nin haberine göre Craig Wright kimliğini açıklarken, Bitcoin’in yaratıcısına ait olduğu bilinen Bitcoinlere dair teknik verileri de paylaştı ve böylece sanal paranın yaratıcısı olduğunu da kanıtlamış oldu. Kimliğini BBC, Economist ve GQ yayın kuruluşlarına eş zamanlı olarak açıklayan Wright, BBC’ye tarihte gerçekleşen ilk Bitcoin para transferine dair dijital belgeleri de gösterdi. Craig Wright, kimliğini açıklayarak Bitcoin’in mucidinin kim olduğu tartışmalarına bir son vermek istediğini ifade etti.

Bitcoin’in yüzü olmak istemediğini ifade eden Craig Wright, “Kimliğimi açıkladım çünkü son zamanlarda üstümde giderek artan bir baskı vardı. Sevdiğim insanların da aslı olmayan dedikodulardan olumsuz etkilenmesini istemedim” diyor. Yetkililer Wright’in kimliğini devam eden bir vergi soruşturması yüzünden açıkladığını belirtti.

Wrgiht birkaç yüz milyon dolarlık Bitcoin'a sahip

Geçen aralık ayında güvenlik birimleri Wright’ın Sydney’deki bürosu ve evinda arama yapmıştı. Daha önceleri de teknoloji dergisi “Wired” Craig Wright'dan Bitcoin'in olası yaratıcısı olarak bahsetmişti. Haberde Wrgiht'ın milyonlarca dolar tutarında Bitcoin'a sahip olduğu, bu yüzden de Bitcoin fiyatlarına etki edebileceğine dikkat çekilmişti. Avustralya polisi aralık ayındaki baskının mali polisin isteği üzerine düzenlendiğini açıkladı.

Bitcoin normal para birimi değil

Avustralya'da uzun süreden bu yana sanal para birimi Bitcoin'ın nasıl vergilendirileceği üzerinde tartışılıyor. Avustralya maliyesi Bitcoin'in para birimi olarak değil, mal varlığı olarak işlem görmesine karar vermişti. Normal para birimlerinden farklı olarak Bitcoin bir Merkez Bankası tarafından basılmıyor ve altına eş düşen bir değer ile güvence altına alınamıyor. Bitcoin, bilgisayarları aşırı kompleks işlemler (algoritmalar) yapabilen kullanıcılar tarafından oluşturuluyor.

Bitcoin'ın dünya çapında kabul gören bir ödeme sistemi olduğu, dünya çapında 15 milyondan fazla Bitcoin bulunduğu belirtiliyor. Bir Bitcoin'in değeri yaklaşık 385 euro.