62. Hükümetin İlginç Ayrıntıları

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu tarafından oluşturulup Köşk’e sunulan yeni kabine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı’nda görev yapacak 62. Türkiye Cumhuriye...

62. Hükümetin İlginç Ayrıntıları (29 Ağustos 2014)

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu tarafından oluşturulup Köşk’e sunulan yeni kabine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı’nda görev yapacak 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne ilişkin bazı ilginç notlar ise şöyle:

• Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün gece saat 22.00 de Çankaya Köşkü’ne çağrılarak hükümeti kurmakla görevlendirildikten sonra, çoğu geceye denk gelen 12 saatte kabineyi oluşturup, Cumhurbaşkanı’nın onayından sonra da sadece 2 dakika 13 saniye gibi çok kısa bir sürede açıklayarak Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yeni bir rekora imza atmış oldu.

• Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2002’den bu yana beş AKP hükümetinde de yer alan tek bakan olarak kayıtlara geçti.

• Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı yeni kabinede ekonomi yönetiminde değişiklik olmadı. Yeni kabinede Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi aynı görevlerine devam edecek.

• 2002’den bu yana dört AKP hükümetinde de yer alan Beşir Atalay bu kez kabine dışında kaldı.

• 61. Hükümet’te bakan olarak yer alıp da yeni kabinede dışarıda kalan diğer isimler ise Emrullah İşler ve Hayati Yazıcı oldu.

• Yeni kabinede en çok merak edilen Davutoğlu’nun görevini kime devredeceği yani Dışişleri Bakanı’nın kim olacağıydı. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nun Dışişleri Bakanı olması sürpriz sayılmadı.

• Davutoğlu, bir önceki Başbakan Erdoğan’ın kabinesinden farklı olarak dört yeni isim ekledi. Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan Başbakan Yardımcısı olurken, Nurettin Canikli Gümrük ve Ticaret Bakanı oldu. Volkan Bozkır da AB Bakanlığı görevine getirildi.