Ve karşınızda ‘Ferrari’ kod adlı iPhone 8

Apple’ın geleneksel yıllık ürün lansmanına henüz 9 aydan fazla bir zaman varken, 2017 yılının iPhone'un onuncu yılı olması nedeniyle beklentilerin de büyük tutulmasının etkisiyle, Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8’in özellikleri daha ...

Ve karşınızda ‘Ferrari’ kod adlı iPhone 8 (8 Ocak 2017)

Apple’ın geleneksel yıllık ürün lansmanına henüz 9 aydan fazla bir zaman varken, 2017 yılının iPhone'un onuncu yılı olması nedeniyle beklentilerin de büyük tutulmasının etkisiyle, Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8’in özellikleri daha şimdiden konuşulmaya başladı.

Bilgi kaynağı da yine önceki Apple ürünlerinin sızıntılarıyla ünlü Sonny Dickson!

Dickson’a göre, bu yıl son zamanların en büyük iPhone güncellemesi gelecek. Daha büyük ve kavisli ekran, tamamen cam tasarım, kablosuz ve hızlı şarj, ekrana entegre ana ekran tuşu özelliklerin öne çıkanları.

Söylentiler doğruysa yeni yılda iki değil, üç yeni akıllı telefon tanıtılacak. İkisi beklendik modeller: iPhone 7S ve iPhone 7S Plus. Üçüncüsü ise iPhone 8. Bu gizemli, ultra lüks telefonun kod adı da son derece manidar: Ferrari.

‘10.yıla özel’ model olması nedeniyle bile iPhone 8 Ferrari’nin gündem olması sonrasında bu serinin ne gibi özelliklere sahip olacağı ise tartışma konusu haline geldi. Çerçeve altı parmak izi tarayıcı, tüm gövdeyi kaplayan cam ekran, kavisli OLED ekran ve kablosuz şarj sistemi en çok konuşulanlar arasında yer alıyor.

Asıl merak edilen ise neden "Ferrari" takma ismi kullanıldığı? Ferrari, dünyanın en hızlı spor otomobillerinden bazılarını üretiyor. Bu isim belki de Apple’ın donanım özellikleri açısından da büyük adımlar atacağına işaret ediyor olabilir.

Tamamı Kavisli Cam OLED Ekran

iPhone 8 modeli için ortaya atılan son iddiaya göre serinin tamamı cam bir ekran modeli ile beraber geleceği belirtiliyor. Şöyle ki kavisli bir ekran tasarımına sahip olacak olan modelin cam kenarlarının tümüyle oval olması haliyle ekranın tüm cihazı sarması bekleniyor. Bir iddiaya göre de ekran boyutu da 5.8-inç olarak büyütülecek ancak kullanılabilen dokunmatik alan 5.2 inçlik olacak.

Tedarik zinciri kaynaklarına dayanarak hazırlanan bir raporda Apple'ın gelecek iPhone'larda kullanılacak bir OLED ekran için LG ile ortak olduğunu öne sürüldü.

Ekrana yerleşik ana ekran tuşu

Apple'ın iPhone ekranının içine gömülü bir ana ekran tuşu ile deneme yaptığını ve Apple'ın böyle bir konsepte sahip olduğunu gösteren söylentiler bir kaç yıldır mevcut. Bu, cihazın boyutunu arttırmadan ön taraftaki çerçeveyi azaltarak ekran boyutunun büyütülebileceği anlamına geliyor. Böylece iPhone 6 tanıtıldığında beri eleştirilen çerçeve boyutu sorunu ortadan kalkacak.

Dokunmatik Alt Yüzey

iPhone 8 ismi için son olarak iddia edilen bir diğer özellik ise telefonun alt kullanım ekranında yer aldığı belirtilen dokunmatik barlar oldu. İddialara göre cam yüzeyde yer alan dokunmatik sistemler sayesinde artık Home tuşu benzeri bir tuşa gerek kalmadan doğrudan ekran bölgesi kullanılarak parmak izi sistemi kullanılacak.

Tap To Wake

Bir başka iddia ise cam kasa ile beraber Android akıllı telefonlarında gördüğümüz uyandırma teknolojisinin kullanılacak olması. "Tap to Wake" uygulaması da iPhone 8'de yer alacak. Tap To Wake, bazı Android cihazlarda kullanılan bir kilit uygulaması. LG'nin KnockOn yapısı bunun bir örneği. Yani dokunmatik ekrana iki kere hafifçe tıklayarak, telefonu uykudan kaldırabiliyorsunuz ya da kilitleyebiliyorsunuz. Bu özelliğe göre kullanıcıların ekrana çift dokunması durumunda ekranın uyandırılması sağlanabilecek.

Gelişmiş Kablosuz Hızlı Şarj

Son olarak modelin adı ile ilgili tahminler söz konusu. Adının iPhone 8 Ferrari olmasının nedeni telefonun hızlı şarj desteği olması ön görülüyor. Aşırı hızlı şarj teknolojisi olarak karşımıza çıkması beklenen teknoloji de Apple’ın sadece dakikalar içerisinde telefonu şarj edilmesini kablosuz şarj ile sağlaması bekleniyor.

Tedarik zinciri kaynakları, kablosuz şarj cihazının telefonla birlikte verilmeyeceğini ve ayrı bir aksesuar olarak satılacağını öngörüyorlar. Bu özelliği teyit eden bir rapora göre Apple'ın üretim ortağı Foxconn, iPhone 8 için kablosuz şarj modüllerini test ediyor.