Apple Yeni Pahalı Oyuncaklarını Tanıttı: MacBook Air ve Apple Watch

Apple'ın San Francisco'daki Yerba Buena Center'da düzenlediği Spring Forward etkinliğinde şirketin ürettiği ilk akıllı saat modeli Apple Watch ve yeni MacBook Air’i tanıttı Apple Watch’u başkalarıyla iletişime geçmek için devrimsel bir &uum...

Apple Yeni Pahalı Oyuncaklarını Tanıttı: MacBook Air ve Apple Watch (10 Mart 2015)

Apple'ın San Francisco'daki Yerba Buena Center'da düzenlediği Spring Forward etkinliğinde şirketin ürettiği ilk akıllı saat modeli Apple Watch ve yeni MacBook Air’i tanıttı

Apple Watch’u başkalarıyla iletişime geçmek için devrimsel bir ürün olarak tanımlayan şirketin CEO'su Tim Cook, Apple Watch kullanıcılarının iPhone'larına gelen aramaları dahili mikrofon ve hoparlör sayesinde Apple Watch ile cevaplayabileceklerini açıkladı.

Apple Watch sayesinde kalp atışlarını ölçebilecek olan kullanıcılar, akıllı saatleriyle diğer Apple Watch kullanıcıları ile iletişim kurabilecek.  Akıllı cihaz aynı zamanda kullanıcıların aktivitelerini takip ediyor ve gün içinde yaktığınız kaloriyi raporluyor.  

Apple'ın dijital asistanı Siri ile birlikte kullanılan cihaz, Apple Pay ile de uyumlu. Cihazın pil ömrü ise  18 saat olarak açıklandı. Apple Watch'ta klasik ve uzay siyahı olmak üzere iki farklı renk seçeneği bulunuyor. Apple Watch Sport modelinde ise gümüş ve uzay grisi renklerini sunuluyor. Apple Watch Edition'da ise iki farklı 18 ayar altın kasa şeçeneği bulunuyor.

8 mm Apple Watch Sport, 349 dolar, 42 mm olan model ise 399 dolar fiyatla raflardaki yerini alacak.  Apple Watch 549-1099 arasında değişen fiyatlarla, 18 karat altından yapılan Apple Watch Edition'ın fiyatı ise 10 bin dolardan başlayacak.

Apple Watch 24 Nisan'da ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Almanya ve Japonya'da piyasaya sürülecek. Ürün ilk etapta Türkiye pazarında bulunmayacak.

APPLE WATCH'IN RAKİBİ DİĞER AKILLI SAATLERLE KARŞILAŞTIRMASI:

Yeni MacBook Air

Bugüne kadar üretilen en ince ve hafif MacBook olma özelliğini taşıyan cihaz, artık altın renk seçeneğine de sahip ve bu anlamda MacBook serisinde bir ilk olma özelliğini elinde bulunduruyor. Sadece 900 gram ağırlığında ve 13.1 mm inceliğinde olan cihaz 17.3 mm inceliğinde olan MacBook Air'e göre çok daha ince bir tasarıma sahip.

Klavyesi yenilenen yeni MacBook'un klavyesindeki tuşlar diğer modellere oranla yüzde 40 daha ince. 12 inç Retina ekrana sahip olan ürün 3 milyondan fazla piksel çözünürlüğü sunuyor. Yeni MacBook'un ağırlığı ise 900 gram. Yeni MacBook Air 2304 x 1440'lük bir ekran çözünürlüğüne sahip.

Bir önceki modellere oranla yüzde 24 daha ince olan yeni MacBook,  MacBook Air'den bile ince bir kasaya sahip.. Fansız olan model, geliştirilen bataryası sayesinde 1 gün sürecek pil ömrü sunuyor.

Tek şarjla 9 saat internet ve 10 saat multimedya deneyimi sunan cihaz üzerinde bulunan USB-C, tek bir portta 5 farklı bağlantı seçeneği sunuyor.

USB kullanımında değişikliğe giden Apple, yeni MacBook Air ile birlikte USB C adını verdiği yeni bir bağlantı özelliğini de tanıttı. Yeni MacBook Air’de sadece USB-C girişi var. Şarj için de aynı USB-C portu kullanılacağı için cihaz elektriğe bağlıyken başka bir USB bağlantısı yapılamayacak gibi görünüyor.

10 Nisan'da raflardaki yerini alacak olan yeni MacBook, 1.299 ve 1.599 dolardan başlayana fiyatlarla satılacak.