Apple – Samsung rekabeti ile cep telefonu piyasasındaki en son durum ve Barselona Dünya Mobil Kongresi’nden izlenimler

En büyük teknoloji fuarı olan Dünya Mobil Kongresi’ni ziyaret eden Euronews muhabiri, son 10 yılda çok hızlı gelişen dijital teknolojide 2017 yılında öne çıkan eğilimleri ve geleceğe ilişkin temel yönelimlerin neler olduğunu değerlendirdi. Mo...

Apple – Samsung rekabeti ile cep telefonu piyasasındaki en son durum ve Barselona Dünya Mobil Kongresi’nden izlenimler (4 Mart 2017)

En büyük teknoloji fuarı olan Dünya Mobil Kongresi’ni ziyaret eden Euronews muhabiri, son 10 yılda çok hızlı gelişen dijital teknolojide 2017 yılında öne çıkan eğilimleri ve geleceğe ilişkin temel yönelimlerin neler olduğunu değerlendirdi.

Mobil Dünya Kongresi (MWC), her yıl olduğu gibi bu yıl da mobil dünyanın zirvesini Barcelona’da buluşturdu. 27 Şubat-2 Mart tarihleri arasında düzenlenen MWC 2017’in bu yılki ana konuşmacıları arasında SoftBank, AT&T, Kaspersky, Huawei, Niantic, Nokia ve Telefónica gibi dünyaca ünlü mobil/telekom şirketlerinin CEO’ları yer aldı.

Her yıl İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi, 800’e yakın operatörü ve 300’ye yakın şirketi bir araya getiriyor. Dört günlük konferansta 4YFN (Four Years From Now),The Innovation City gibi farklı bölümlerle mobil ekosistem geniş bir çerçevede ele alınıyor. Bu yıl etkinlik takvimine eklenen Women4Tech ile ise mobil dünyada kadınların etkisi gündeme taşındı.

DÜNYA EKONOMİSİ ‘CEP’TE DÖNÜYOR!

Geçtiğimiz yıl, dünyanın piyasa değeri en büyük 5 şirketi IT sektöründendi.

Bu teknoloji şirketlerinin henüz kendi dünyalarında iş yapar halde oldukları bir dönemde cep telefonu sektöründe Nokia açık ara öndeydi.

Nokia’nın en çok bilinen cep telefonu modeli, halen konuşulan dayanıklılığıyla 3310 2000 yılında piyasaya sürülmüş ve 126 milyon adet satılmıştı. Nokia 3310 Barcelona’da Dünya Mobil Kongresi’nde yeniden karşımıza çıktı.

Son yıllarda akıllı cep telefonu piyasası en büyük iki aktörü Samsung ve Apple arasındaki büyük rekabetle anılıyor.