Ankara’ya İndirilen Suriye Uçağı İle İlgili Merak Edilen Sorular ve Saklanan ‘Büyük Sır’!

Moskova – Şam seferini yapmakta olan Suriye Havayolları’na ait, mürettebat dışında 35 yolcusu olan Airbus A320 tipi tarifeli uçak saat 17.30’da Türk F16 savaş uçakları tarafından Ankara Esenboğa Havaalanı’na indirildi. Türk yetkililerce gerekçe, ‘şüpheli askeri kargo taş...

Ankara’ya İndirilen Suriye Uçağı İle İlgili Merak Edilen Sorular ve Saklanan ‘Büyük Sır’! (10 Ekim 2012)

Moskova – Şam seferini yapmakta olan Suriye Havayolları’na ait, mürettebat dışında 35 yolcusu olan Airbus A320 tipi tarifeli uçak saat 17.30’da Türk F16 savaş uçakları tarafından Ankara Esenboğa Havaalanı’na indirildi.

Türk yetkililerce gerekçe, ‘şüpheli askeri kargo taşıdığı’ istihbaratı olarak açıklandı.

Aynı dakikalarda Sivil Havacılık Kurumu tarafından T2 Acil koduyla Türk sivil havacılık şirketlerine bir uyarı geçilerek, Suriye hava sahası üzerinde uçmakta olan uçakları varsa acil rota değiştirmesi ve bu yöne uçuş yapılmaması konusunda uyarıda bulunuldu.  Suriye hava sahası üzerinden Cidde’ye gitmekte olan bir THY uçağı acil olarak Adana’ya dönüş yapmak zorunda kaldı.

Uçak indirildikten sonra ilk resmi açıklama Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’ndan geldi. Davutoğlu, uçakta (kaynağı gizli) şüpheli askeri kargo istihbaratını aldıklarını, uluslararası hukuktan doğan haklarını kullandıklarını, şüpheli uçağı incelemeye haklarının olduğunu belirtti ve son olarak da “kargonun mahiyetini şuan açıklayamam!” dedi.

Suriye uçağı saat 17.30 da Esenboğa’ya indirildi. Haberin yazıldığı 22.30 da, indirilen uçakta bu kadar önemli ne olduğu henüz belirsizliğini koruyordu. Gelen ilk bilgiler, kargo bölümünde 12 – 13 adet dev kolilerin bulunduğuydu. Son olarak ise, kolilerden haberleşme cihazları, telsiz setleri ve Jammer’ların çıktığı, herhangi bir silah ve mühimmata rastlanmadığı bilgisi geldi.

Gözler ve kulaklar, Şam ve Moskova’dan gelecek tepkilere çevrilmişken, uçak yolcularıyla birlikte tekrar havalanmak üzereydi.