Alibaba’dan yeni bir tarihi rekor: 1,5 saatte 5 milyar dolarlık satış

Çin'in online alışveriş sitesi Alibaba, her yıl 11 Kasım'da kutlanan 'Bekârlar Günü'nün ilk 90 dakikasında 5 milyar dolarlık satış yaparak yeni bir rekora daha imza attı. Dünya e-ticaret devi Alibaba, Çin'de her yıl kutlanan ve &...

Alibaba’dan yeni bir tarihi rekor: 1,5 saatte 5 milyar dolarlık satış (12 Kasım 2015)

Çin'in online alışveriş sitesi Alibaba, her yıl 11 Kasım'da kutlanan 'Bekârlar Günü'nün ilk 90 dakikasında 5 milyar dolarlık satış yaparak yeni bir rekora daha imza attı.

Dünya e-ticaret devi Alibaba, Çin'de her yıl kutlanan ve ‘Sevgililer Günü’nden daha çok ilgi gören Bekarlar Günü ya da Kasım ayının 11'ine denk gelmesi nedeniyle 'Çift 11' olarak bilinen günün ilk bir saatinde 3,9 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. Alibaba geçen yılın aynı gününe göre toplamda 9,3 milyar dolarlık satışı yarı zamanda gerçekleştirerek kendi rekorunu da kırdı.

Online alışveriş devinin rekoru, ilk 8 dakikada 1 milyar, 1 saatte 3,9 milyar ve 1,5 saatte de 5 milyar dolarlık ciroya ulaşarak gerçekleşti.

Alibaba bu yıl etkinlik kapsamında 25 farklı ülkeden 40 bin firma, 30 bin değişik markanın ürünlerini satmak için platformunda buluştuğunu bildirdi. Dünya genelinde 130 milyondan fazla kişi platformun sayfasını ziyaret etti.

En çok cep telefonuna rağbet olduğu ve 27 milyondan fazla cep telefonu satıldığı bildiriliyor.

Bekarlar Günü, dünyada en büyük internet alışverişinin yapıldığı gün olarak kabul ediliyor.

Dev lojistik ağı

Satın alınan ürünlerin, 1,7 milyon kurye, 400 bin araç ve 200 uçakla sahiplerine ulaştırılması öngörülüyor.

Çin'de internetten yapılan alışverişlerin yüzde 80'i Alibaba'da sitesi üzerinden gerçekleşiyor. Alibaba, Çin'de ürün satmak isteyen uluslararası firmalara ve deniz aşırı ülkelere satış yapmak isteyen Çinli firmalara ulaşmayı amaçlıyor.

ABD'de en büyük online alışveriş günü sayılan "Sanal Pazartesi"de  bu yılki satış rakamı 1,35 milyar dolar olmuştu.

ABD'li ünlü aktör Kevin Spacey, Netflix serisindeki Başkan Frank Underwood karakteriyle 'Mutlu Bekarlar günü' başlıklı iki dakikalık video paylaştı.

"Dünya Çin'in tüketim gücüne şahit olacak"

Satışlardan son derece memnun olan Alibaba Genel Müdürü Daniel Zhang yaptığı açıklamada, "Tüm dünya Çin'in tüketim gücüne şahit olacak" dedi. İlk bir saatteki satışların 27 milyonundan fazlasının akıllı telefon kullanıcılarından gerçekleşmesi dikkat çekti.

Küresel krize karşın 112 milyar dolar işlem hacmi

Çin merkezli dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Alibaba, Çin’deki ekonomik yavaşlamaya karşın 2015’in ikinci çeyreğinde gelirlerini yüzde 32 artırmayı başarmıştı.

Alibaba‘nın 2015 ikinci çeyreğinde ki geliri 22,2 milyar yuan (yaklaşık 3,5 milyar dolar) oldu. Geçen yılın aynı çeyreğine göre gelirinde yüzde 32‘lik bir artış olan şirket için analistler bu çeyrekte 21,3 milyar yuan gelir elde edeceğini tahmin etmişti. Geçtiğimiz çeyrekte son üç yılın en yavaş çeyreksel gelir büyümesini yaşayan şirket 3,26 milyar dolar çeyreksel gelir elde etmişti.