AİHM’den Türkiye’ye ‘Biber Gazı’ Cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2007 yılında polis şiddeti ve biber gazı kullanımına yönelik açılan bir davayı kararı bağladı ve Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum etti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM),orantısız şiddet ve biber gazı kullanımıyla ilgili d...

AİHM’den Türkiye’ye ‘Biber Gazı’ Cezası (10 Temmuz 2013)

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2007 yılında polis şiddeti ve biber gazı kullanımına yönelik açılan bir davayı kararı bağladı ve Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM),orantısız şiddet ve biber gazı kullanımıyla ilgili davada Türkiye’yi para cezasına mahkum etti. Mahkeme, Zuhal Subaşı ve Ali Çoban’ın 2007 yılında yaptıkları şikayet başvurusuyla ilgili olarak Türkiye’nin insan hakları ihlali yaptığına hükmetti. AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin, kötü muamelenin yasaklanması ve etkili soruşturma hakkının ihlal edilmesiyle ilgili maddelerinin ihlal edildiğine hükmetti.

Türkiye karar gereği başvuru sahiplerine 15’er bin Euro maddi tazminat ödeyecek.

Başvuru sahipleri 2006 yılında İzmir’de düzenlenen 1 Mayıs gösterilerinde polisin kendilerini tekmeleyip dövdüğünü ve göz yaşartıcı gaz kullandığı şikayetinde bulunmuştu. Başvuru sahipleri şikayetleriyle ilgili Türkiye’de etkin bir soruşturma yapılmadığını savunmuşlardı. (AA)

Fotoğraf: Reuters / Osman Orsal