Türkiye Bu Gece Yine Ayakta!

Türkiye bu gece, Eskişehir’de Gezi Direnişi eylemlerinde yaralanan Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü ve dün gece Meclis’te TMOOB’u işlevsizleştiren yasanın AKP oylarıyla kabul edilmesini protesto etmek için yine sokaklara döküldü. Ali İsmail Korkmaz. Daha henüz 19 yaşında, hay...

Türkiye Bu Gece Yine Ayakta! (10 Temmuz 2013)

Türkiye bu gece, Eskişehir’de Gezi Direnişi eylemlerinde yaralanan Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü ve dün gece Meclis’te TMOOB’u işlevsizleştiren yasanın AKP oylarıyla kabul edilmesini protesto etmek için yine sokaklara döküldü.

Ali İsmail Korkmaz. Daha henüz 19 yaşında, hayatının baharında pırıl pırıl yurtsever genç bir insan. 2 Haziran günü Eskişehir’deki Gezi Parkı protestoları sırasında, polisin gaz bombalı müdahalesinden kaçarken sivil giysili kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Başına aldığı ağır darbeler sonucu beyin kanaması geçirdi. Birtakım sözde hastane ve doktorlar tedavi etmeyi reddettiler. Bir ayı aşkın süredir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Bu sabah ne yazık ki daha fazla direnemedi ve son nefesini vererek yaşama veda etti. Ali İsmail, Gezi Direnişi’nde hayatını kaybeden beşinci kişiydi.

TMMOB’ne Tırpan! 7303 sayılı Yasa, 66 ve 85 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerle değişik 6235 sayılı Yasayla kurulan ve 24 odası 420 bine yakın üyesi olan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Meclis’te AKP’nin dün geceki operasyonu ile yok edilmeye çalışılıyor. Hükümet, TMMOB’den Gezi Direnişi’’ndeki aktif rolünün intikamını almak için, TMMOB’un harita, plan, etüt ve projelerine belli ücret karşılığında vize verme yetkisini Çevre Bakanlığı’na devretti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bugün saat 18.30’da TMMOB önünde buluşarak #direnTMMOB yürüyüşü gerçekleştirdi.

Ali İsmail’in kaybı ve TMMOB’ne yapılan müdahale, Eskişehir, Antakya, Ankara, İzmir ve İstanbul’da (Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu, Gezi Parkı) düzenlenen eylemlerle protesto edildi.