ABD’den Çok Çarpıcı Yorum: Bu İşlerin Devletten Habersiz Yapılması Olanaksız

Türkiye gündemindeki büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile ilgili ABD’den çok çarpıcı bir yorum geldi: “Bavullarla milyonlarca dolar, tonlarca altın taşınıyorsa bu devletten habersiz olamaz” Aralarında üç bakanın oğullarının ve birçok tanınmış işadamının ...

ABD’den Çok Çarpıcı Yorum: Bu İşlerin Devletten Habersiz Yapılması Olanaksız (20 Aralık 2013)

Türkiye gündemindeki büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile ilgili ABD’den çok çarpıcı bir yorum geldi: “Bavullarla milyonlarca dolar, tonlarca altın taşınıyorsa bu devletten habersiz olamaz”

Aralarında üç bakanın oğullarının ve birçok tanınmış işadamının da bulunduğu onlarca kişinin gözaltına alındığı rüşvet ve yolsuzluk operasyonu uluslararası kamuoyunda da ses getirdi. Haber iki gündür dünya basınının gündeminde üst sıralardan düşmezken, Hürriyet’in özel haberine göre,  ABD’li yetkililerden de konuyla ilgili “Devletten habersiz olmaz” açıklaması geldi.

‘DEVLETTEN HABERSİZ OLMAZ’

Hürriyet’e konuşan bazı ABD’li yetkililer ise operasyonu şöyle değerlendirdi:

“Biz, Zarrab ismini ilk olarak uçağı Türkiye’ye sokulmadığında duymuştuk. Hemen ardından Türkiye’den bilgi istemiştik. Herhangi bir detaylı bilgi alamamıştık. Ancak basına yansıyanlardan görüyoruz ki, bu öyle kişilerin çantalarla taşıdıkları küçük miktarlardaki para transferleri değildir. Kargo uçaklarıyla, bavullarla, milyonlarca dolar, tonlarca altın taşınıyorsa eğer bunun gümrük yetkililerinden, devletten habersiz olması mümkün değildir. Altın ticaret ticaretinin yasal olduğu dönemde sorun yaşamamıştık. Ancak İran’ın ambargoları bu ticaretin etrafından dolanarak deldiğine dair somut delillere ulaşmıştık. Bu delilleri, gerek Halkbank’a gerekse MASAK’a bildirmiştik. Bu bildirimlerimizin sonuçları hakkında düne kadar herhangi bir bilgimiz yoktu.”

hürriyet.com.tr