ABD’deki Saldırının Perde Arkası: Kitlesel Bir Katliamın Eşiğinden Dönülmüş

ABD’de California’daki 14 kişinin öldüğü saldırıyı IŞİD üstlendi ABD'nin California eyaletinde 14 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili yeni gelişme yaşandı. Terör örgütü IŞİD yayınladığı ses kaydında saldırıyı...

ABD’deki Saldırının Perde Arkası: Kitlesel Bir Katliamın Eşiğinden Dönülmüş (4 Aralık 2015)

ABD’de California’daki 14 kişinin öldüğü saldırıyı IŞİD üstlendi

ABD'nin California eyaletinde 14 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili yeni gelişme yaşandı. Terör örgütü IŞİD yayınladığı ses kaydında saldırıyı üstlendiğini açıkladı.

İngiliz Daily Mail’in haberine göre; IŞİD, San Bernardino katliamını iki destekçisinin gerçekleştirdiğini internet üzerinden yayın yapan radyoları Al-Bayan üzerinden duyurdu.

Öte yandan, saldırıyı eşi Syed Farook (28) ile gerçekleştiren ve IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'ye bağlılığını açıkladığı belirtilen Tashfeen Malik'in (27) dün bir fotoğrafı ortaya çıktı.

San Bernardino katliamının ‘terör saldırısı’ kapsamında değerlendirileceği açıklanmıştı. Bu bağlamda, soruşturmanın yerel polis güçlerinden alınarak ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) soruşturmayı yürüteceği belirtildi.

IŞİD'in saldırıyı üstlenmesiyle birlikte terör örgütü DAEŞ ABD'de ilk kez bir terör eylemi gerçekleştirmiş oldu.

ABD’de dün gerçekleştirilen saldırının şans eseri kitlesel bir katliama dönüşmediği ortaya çıktı

 Saldırıyı gerçekleştiren Tasfeen Malik (27) adlı saldırganın sanal ortamda IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi'ye bağlılık yemini ettiği tespit edildiği bildirildi.

Saldırganların sosyal hizmetler merkezine birbiriyle bağlantılı 3 boru tipi bomba bıraktıklarını ancak uzaktan kumandanın çalışmaması nedeniyle bombaların patlamadığı açıklandı. Eğer bombalar patlasaydı Ankara, Beyrut ve Paris’te olduğu gibi kitlesel bir katliam faciası yaşanabileceği belirtiliyor.

ABD Başkanı Obama, California eyaletinin San Bernardino kentindeki sosyal hizmetler merkezine düzenlenen saldırının “terör bağlantılı” olabileceğini ancak şu anda bunu kesin olarak bilmediklerini kaydetti. Saldırı nedeniyle ülkedeki ve ABD'de bayraklar yarıya indirildi.

California eyaletinin San Bernardino kentinde 14 kişinin öldüğü, 21 kişininse yaralandığı silahlı saldırıyı düzenleyenlerden ikisinin kimliği belirlendi.

San Bernardino Emniyet Müdürü Jarrod Burguan, saldırganların 28 yaşındaki Syed Faruk ve 27 yaşındaki Taşfin Melik olduğunu, çiftin evli ya da nişanlı olduğunun sanıldığını açıkladı.

Burguan, Syed Faruk'un San Bernardino İlçesi'nin kamu sağlığı teşkilatında beş yıldır çevre uzmanı olarak çalıştığını ve kendisinin de etkinliğe katılmış, ancak görgü tanıklarına göre kısa süre sonra öfkeli bir şekilde ayrılmış olduğunu söylüyor.

Polis, saldırganları yakınlardaki bir kasabada bir eve kadar takip etti. Polis ve zanlılar arasındaki kovalamaca sonrasında çıkan çatışmada Faruk ve Melik öldürüldü.

Burguan, “Zanlıların ne kadar donanımlı olduğuna baktığımızda bu saldırıyı bir süredir planladıklarını anlıyoruz. Etkinlikten çıkıp aniden evlerine koştukları, üzerlerine polis ya da askerlerin giydiği ‘taarruz tarzı’ kıyafetleri geçirip silahlarını aldıkları bir olayla karşı karşıya olduğumuzu sanmıyorum.” şeklinde konuşuyor.

Evlerinden cephanelik çıktı

ABD'nin California Eyaleti'ndeki saldırıyı gerçekleştirenlerin evlerinde yapılan aramalarda 12 boru tipi bomba ve patlayıcı yapımında kullanılabilecek çok sayıda malzemenin ele geçirildiği bildirildi.

San Bernardino Polis Şefi Jarrod Burguan, düzenlediği basın toplantısında, saldırıda 14 kişinin hayatını kaybettiğini, 21 kişinin yaralandığını belirtti.

Öldürülen saldırganlar 28 yaşındaki Seyid Rıdvan Faruk ile 27 yaşındaki eşi Taşfin Malik'in evlerindeki aramalarda 12 boru tipi patlayıcı ile patlayıcı yapımında kullanılabilecek yüzlerce malzeme ve 3 binden fazla mermi ele geçirildiğini belirten Burguan, saldırganların sosyal hizmetler merkezine de birbiriyle bağlantılı 3 boru tipi bomba bıraktıklarını ancak uzaktan kumandanın çalışmaması nedeniyle bombaların patlamadığını düşündüklerini ifade etti.

Silahlar Yasal Yoldan Temin Edilmiş

Burguan, saldırganların kullandığı 4 silahın da yasal yollarla temin edildiğini, saldırganların sabıkalarının temiz olduğunu kaydetti.

FBI yetkilileri de saldırıyı terörizm olarak nitelendirmek için henüz erken olduğunu kaydetti.

ABD’de Son 3 Yılın En Kanlı saldırısı

San Bernardino’daki olay, bu yıl Amerika’da düzenlenen 355’inci silahlı saldırı. 2012 yılının Aralık ayında Connecticut eyaletindeki Sandy Hook İlkokulu’na düzenlenen ve çoğu çocuk, 26 kişinin öldüğü saldırıdan sonraki en kanlı silahlı saldırı oldu.

VOA & Sputniknews