Türkiye’nin 2015 Online Alışveriş Raporu

Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu Kliksa, 2015 yılı boyunca internet üzerinden en çok satın alınan ürünleri açıkladı Kliksa.com‘un “2015 Türkiye Online Alışveriş Haritası”ndaki verilere göre; bu yıl boyunca...

Türkiye’nin 2015 Online Alışveriş Raporu (4 Aralık 2015)

Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu Kliksa, 2015 yılı boyunca internet üzerinden en çok satın alınan ürünleri açıkladı

Kliksa.com‘un “2015 Türkiye Online Alışveriş Haritası”ndaki verilere göre; bu yıl boyunca Türkiye genelinde en çok akıllı telefon, oto lastiği, USB bellek, bebek bezi ve televizyon satın alınırken, telefon hafıza kartı, tablet bilgisayar ve parfüm ise tercih edilen diğer ürünler oldu.

Oto lastiği, bebek bezi ve parfüm 2014’e göre en çok talep artışı gören ürünler olarak öne çıktı. En çok online ürün alınan iller sırasıyla İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir ve Bursa’nın ardından Kocaeli, Konya, Adana ve Gaziantep olarak sıralandı.

Marmara birinciliğini korudu, Akdeniz ikinci sıraya yükseldi

Online alışverişin yüzde 43’ü Marmara Bölgesi’nde gerçekleşti. Marmara’yı yüzde 16 ile Akdeniz ve yüzde 15 ile İç Anadolu izledi. 2014’te üçüncü sırada yer alan Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu’yu geçerek ikinci sıraya yükseldi. Marmara’da İstanbul, Akdeniz’de Antalya, İç Anadolu’da Ankara, Ege’de İzmir, Karadeniz’de Samsun, Doğu Anadolu’da Malatya, Güneydoğu Anadolu’da ise Gaziantep online alışverişte öne çıkan şehirler oldu.

Taksitle alışverişin cazibesi sürüyor

Kliksa’nın verilerine göre, Türkiye genelinde online alışveriş yapanların yüzde 45’i alışverişini tek çekimle, yüzde 55’si ise taksitlendirerek gerçekleştirdi.

Tek çekim tercihinin en yoğun olduğu bölge Marmara, taksit tercihinin en yüksek olduğu bölge ise Karadeniz oldu.

Türkiye’nin online alışveriş haritasıyla ilgili bilgi veren Kliksa Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Türkiye’nin geneline baktığımızda bilgisayar, telefon, TV görüntü sistemleri, kişisel bakım ve elektrikli ev aletleri kategorileri yıl boyunca yoğun rağbet görürken, oto aksesuarı, anne bebek ve oyuncak kategorilerine olan rağbetin ise arttığına tanık olduk” diye konuştu.