ABD’deki 164 Kişilik Rekor Atlayışında Bir de Türk Vardı

Chicago’da gerçekleştirilen rekor atlayışı başarıyla tamamlandı. 164 paraşütçü ‘vertical skydive’ olarak adlandırılan baş aşağı dalışı birlikte yaptı. Özel atlayışta bir de Türk paraşütçü vardı. Amerika'da...

ABD’deki 164 Kişilik Rekor Atlayışında Bir de Türk Vardı (14 Ağustos 2015)

Chicago’da gerçekleştirilen rekor atlayışı başarıyla tamamlandı. 164 paraşütçü ‘vertical skydive’ olarak adlandırılan baş aşağı dalışı birlikte yaptı. Özel atlayışta bir de Türk paraşütçü vardı.

Amerika'da 164 paraşütçü, dünyanın en kalabalık atlayışını yaparak yeni bir dünya rekoru kırdı. Yerden 19 bin 700 feet yüksekten atlayarak, saatte 240 kilometre hızla ilerleyen paraşütçüler baş aşağı dikey çiçek figürü oluşturdu.

Paraşütçülüğün farklı dallarından biri de ‘vertical skydive’ olarak adlandırılan baş üstü serbest dalış. Yüksek tecrübe gerektiren bu dalış sırasında hızı inanılmaz artan paraşütçüler, aynı zamanda tutuşma yaparak rekor da kırdılar.

Gruptakiler Amerika, İspanya ve Avustralya'daki eğitim kamplarındaki yüzlerce kişi arasından seçildi.

164 paraşütçü hazırlıklarını tamamladıktan sonra uçaklarına binerek havalandırdı. Atlayış için belirlenen yükseklik 19 bin 700 feet’ti. İstenilen yüksekliğe gelinince büyük dalış için paraşütçüler küçük gruplar halinde kendini gökyüzüne bıraktı.

Baş aşağı saatte 240 kilometre hızla ilerleyen paraşütler gökyüzünde birleşerek bir çiçek figürü oluşturdu. Çılgın paraşütçüler daha önce 2012 yılında 138 kişi ile kırılan rekoru 164 kişi ile geçerek yeni bir dünya rekoru kırdı.

O anlar saniye saniye kameraya kaydedildi.

Paraşütçüler başarının heyecanını yaşarken yeryüzünden izleyenlerde büyük bir görsel şölene tanıklık etti.

Rekor atlayışında Türk paraşütçü Kaan Özenmiş de vardı

Her biri yüksek atlayış sayısına sahip paraşütçüler arasında tek Türk Kaan Özenmiş’ti. Aynı zamanda Türk Hava Yolları’nda kaptan pilot olarak görev yapan 39 yaşındaki Özenmiş, 16 yaşından bu yana paraşütçülükle ilgileniyor.

Kaptan Pilot Kaan Özenmiş, geçtiğimiz aylarda yapılan dünya seçmelerinde dünya rekoru girişimi için seçilmişti.