Suriyeli Mülteciler İçin 2500 Kişilik Dev Kruvaziyer

Yunanistan’ın Kos adasına sığınan Suriyeli mülteciler için 2 bin 500 kişilik dev bir yolcu gemisi getirildi. Yunanlılar gemiye konaklama ve kayıt merkezi derken, uluslararası insan hakları gözlemcileri gemiyi yüzen dev bir tutukevi olarak tanımlıyorlar. Ege&rs...

Suriyeli Mülteciler İçin 2500 Kişilik Dev Kruvaziyer (15 Ağustos 2015)

Yunanistan’ın Kos adasına sığınan Suriyeli mülteciler için 2 bin 500 kişilik dev bir yolcu gemisi getirildi. Yunanlılar gemiye konaklama ve kayıt merkezi derken, uluslararası insan hakları gözlemcileri gemiyi yüzen dev bir tutukevi olarak tanımlıyorlar.

Ege’nin her iki yakasındaki turizm merkezleri bugünlerde sorunlarla boğuşuyor. Bir yandan küresel ekonomik kriz ve bölgesel güvenlik sorunları nedeniyle azalan turist sayısı, gelen az sayıdaki turistin de harcama yapmaması, diğer yandan da başta Suriyeliler olmak üzere Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden gelen mülteci akını.

Mülteciler, Türkiye üzerinden ‘umut kapısı’ Avrupa’ya geçiş yolu olarak gördükleri Yunanistan’a geçmeye çalışıyorlar. İzmir’den Bodrum’a kadar her türlü kentten ölümü göze alıp yetersiz botlarla denize açılıyorlar.

Son günlerde en çok geçiş de Bodrum üzerinden karşısındaki Kos (İstanköy) adasına yapılıyor. Küçük ada binlerce Suriyeli göçmenle dolmuş durumda. Bir stadyumda toplanan göçmenlerle polis arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar da yaşanıyor. Son olarak polisin yangın söndürme tüpleriyle müdahale ettiği görüntüler ajanslara düştü.

Dünyada Bir İlk: Yüzen Dev Tutukevi

Bir yandan ekonomik krizle boğuşan Yunan hükümeti diğer yandan da sayıları yüz binleri bulan mülteci akınıyla mücadele ediyor.

30 bin nüfuslu Kos adasında şu anda 10 binden fazla mülteci bulunuyor. Adadaki çoğu Suriyeli mülteciler için ilginç bir geçici çözüm buldular. 2.500 kişilik dev bir yolcu gemisi Kos limanına demirledi. Mülteciler bundan sonra bu geminin içinde kalacaklar. Yunan Hükümeti ve Kos Belediyesi, gemiye konaklama ve kayıt merkezi derken, uluslararası insan hakları gözlemcileri gemiyi yüzen dev bir tutukevi olarak tanımlıyorlar.

Yunanistan’ın Mülteci Sınavı

Kos Adası Belediye Başkanı George Kyritsis, Avrupa Birliği’nin konuyu ciddiyetle ele alması gerektiğinin altını çiziyor:

“Bu problem Avrupa Birliği’nin Suriye’de ve diğer ülkelerde bir savaş olduğu, büyük ekonomik problemlerin yaşandığı ve eğer bu ülkelerin problemlerine bir çözüm bulmazlarsa Avrupa’da göçmen sorununun hep olacağını anlamasıyla çözülecek.”

Kos Adası’ndaki stadyumun kapısında resmi işlemlerinin yapılması için günlerdir bekleyen yüzlerce mülteci var. Kimileri Bodrum’dan Kos’a geçmek için insan tacirlerine 2000 euro yani yaklaşık 6 bin 300 lira para ödediğini belirtiyor:

“Ben sadece eğitimimi tamamlamak istiyorum, sadece bir hayat istiyorum. Herkes de bunu istiyor. Onların hepsi savaştan kaçtı, ölümden kaçtı, bu yüzden de bu sahneleri görmeniz doğal. Çünkü herkes yaşamak istiyor.”

Diğer yandan İzmir açıklarındaki Türk balıkçılar, Yunan sahil güvenliğinin Ege’deki göçmen botlarını batırıp kaçtığını iddia ediyor.

İzmir Valiliği, bugün benzer bir olayın daha Çeşme’de yaşandığını ve Türk sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarılan mültecilerin yine aynı iddiaları ortaya attığını kaydetti.

GÜNCELLEME

Mülteciler arasında kavga çıktı

Yunanistan'ın Kos Adası'nda yayın yapan kosneus.gr internet sitesinin haberine göre; adada sayıları 10 bini geçen mülteciler arasında Atina'daki kampa gönderilmesi için gemiye bindirilmeleri sırasında kavga çıktı. Önce polisi protesto olarak başlayan gerginlik daha sonra mültecilerin kendi arasında kavgaya dönüştü. Pakistan ve Burmalı göçmenler ile Suriyeliler arasındaki kavgada 30'un üzerinde kişinin yaralandığı duyuruldu. Protesto ve kavganın nedeninin, Suriyelilere evraklarının verilip diğer mültecilere verilmemesi olarak belirtiliyor.