Karl Marks, Dow Jones’a Rakip Oldu!

Dow Jones endeksinin 17.068 puanla tüm zamanların en yüksek değerine ulaştığı geçtiğimiz Perşembe günü, kitap satış sitesi AbeBooks.com’da Karl Marks’ın başyapıtı ‘Das Kapital’in ilk baskısı 40 bin dolara alıcı buldu. Marksist ideolojinin kurucusu Karl Marks’ın kapi...

Karl Marks, Dow Jones’a Rakip Oldu! (21 Temmuz 2014)

Dow Jones endeksinin 17.068 puanla tüm zamanların en yüksek değerine ulaştığı geçtiğimiz Perşembe günü, kitap satış sitesi AbeBooks.com’da Karl Marks’ın başyapıtı ‘Das Kapital’in ilk baskısı 40 bin dolara alıcı buldu.

Marksist ideolojinin kurucusu Karl Marks’ın kapitalizmin sömürü düzenini  eleştirdiği ‘Ekonomi Politiğin Eleştirisi’ alt başlıklı kitabı Das Kapital’in 1867’de yayınlanan ilk baskısı, kitap satış sitesi AbeBooks.com’da 40 bin dolar gibi rekor bir fiyata alıcı buldu.

Otto Meissner tarafından 1867 yılında Almanca olarak yayınlanan bu kitap Marks’ın hayattayken yayınlanan tek kopyasıydı. Toplam üç cilt olan eserin 2. ve 3. Ciltleri, 1883 yılında ölen Marx’tan sonra dostu ve çalışma arkadaşı Friedrich Engels tarafından notlarının düzenlenmesi sayesinde yayınlanabilmiştir.

40 bin dolara satılan kitap bez ciltli, sert deri kapaklı ve kapağının üzeri yaldız işlemelidir.

Karl Marks tarafından kaleme alınan Das Kapital, sosyalizm ve komünizmin çıkış yapıtıdır. Daha sonra temel kaynak olarak alınarak, Friedrich Engels ve Vlademir İlyiç Lenin tarafından geliştirilmiştir.

Karl Marks ölümüne kadar Londra’da yaşadı ve Highgate Mezarlığı’na gömüldü.

Das Kapital’in ilk orijinal kopyalarının yüksek fiyata satılması ilk kez olmuyor. Daha önce de, Kasım 2011’de eserin çok nadir bulunan üç ciltlik bir kopyası Pandora tarafından 51.739 dolara satılmıştı. Fransız Art Nouveau afiş koleksiyonu da geçtiğimiz Mart ayında benzer bir kopyaya 43.450 dolara sahip olmuştu.

Kapital, Türkçe’ye ilk olarak Prof. Dr. Mehmet Selik tarafından Almanca aslından 1965 yılında çevrilmiştir ve Sol Yayınları tarafından Aralık 1965’te basılmıştır.