ABD’de St. Louis İkinci Kez Direniyor

ABD’nin St. Louis kentinde iki gün önce yine bir polis memurunun görevde olmadığı esnada siyahi bir genci vurarak öldürmesi protesto ediliyor ABD’de ağustos ayında beyaz bir polisin siyahi genç Michael Brown’ı öldürdüğü St. Louis’de Perşembe gecesi görevd...

ABD’de St. Louis İkinci Kez Direniyor (12 Ekim 2014)

ABD’nin St. Louis kentinde iki gün önce yine bir polis memurunun görevde olmadığı esnada siyahi bir genci vurarak öldürmesi protesto ediliyor

ABD’de ağustos ayında beyaz bir polisin siyahi genç Michael Brown’ı öldürdüğü St. Louis’de Perşembe gecesi görevde olmayan bir başka polis memuru yine siyahi bir genci vurarak öldürdü. Olay, ülkede ağustos ayında büyük protesto gösterilerine neden olan Michael Brown’ın öldürüldüğü Ferguson’a 20 kilometre uzaklıktaki Shaw semtinde meydana geldi.

18 yaşındaki Vonderitt Myers’in vurulması nedeniyle St. Louis’in Clayton bölgesinde toplanan kalabalık grup, tepkilerini daha güçlü dile getirmek amacıyla 13 Ekim’e kadar ilan ettikleri ”Direnme Haftası” kapsamında protestolar düzenleyeceklerini belirtti.

Amerikan toplumuna yönelik sistematik bir kanunsuzluk uygulandığını savunan göstericiler, bu durumun sonlandırılması için topluma birlik olması çağrısında bulundu.

”Adalet yok, barış yok” sloganları atan gruptan 26 yaşındaki Geray Reese, toplumun bir bölümüne yönelik zorlama ve hukuksuzluğun olduğunu söyledi.

Protestoların, pazartesi gününe kadar büyüyerek devam etmesi bekleniyor. Vonderitt Myers, ülkede ağustos ayında büyük protesto gösterilerine neden olan, siyahi genç Michael Brown’ın öldürüldüğü Ferguson’a 20 kilometre uzaklıktaki Shaw semtinde vuruldu.

St. Louis polisi, siyahi gencin silahlı olduğunu ve güvenlik güçlerine 3 el ateş ettiğini ileri sürmüş, gencin yakınları ise siyahi gencin elinde sandviç olduğunu ve polisin bunu silah sanarak ateş ettiğini savunmuştu.

Ağustos ayında Ferguson’da silahsız siyahi genç Michael Brown’un, elleri havadayken, polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protesto gösterileri ve çatışmalar nedeniyle bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri alınmış, ABD Başkanı Barack Obama açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

Michael Brown’un öldürülmesiyle ilgili şimdiye kadar herhangi bir sorumlu gözaltına alınmazken, davanın gelecek ay sonuçlanması bekleniyor.