ABD’de herkes şokta, polis ve itfaiye teşkilatı da alarmda! Kim kimi yakacak?

Elektrikli motor teknolojisine yaptığı yatırımlarla bilinen ABD merkezli Tesla otomotiv şirketi ile uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in de başında olan Elon Musk’ın, özel tünel açma projesini fonlamak için üretip 500 dolardan satışa ç...

ABD’de herkes şokta, polis ve itfaiye teşkilatı da alarmda! Kim kimi yakacak? (31 Ocak 2018)

Elektrikli motor teknolojisine yaptığı yatırımlarla bilinen ABD merkezli Tesla otomotiv şirketi ile uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in de başında olan Elon Musk’ın, özel tünel açma projesini fonlamak için üretip 500 dolardan satışa çıkardığı ve ‘sakın almayın!’ dediği “alev silahı” adeta kapışıldı!

Elektrikli taşıt araçlarından uzay roketlerine, fabrika büyüklüğündeki lityum iyon ‘mega pil’e kadar birçok teknolokij girişime imza atan Elon Musk, trafik sorununa çözüm bulmak için faaliyete geçirdiği yeraltından tünelli taşımacılık şirketi Boring Company’nin giderlerini finanse etmek için çeşitli ürünler piyasaya sürüyor.

Şapkadan tavşan çıkarmadı ama 1 milyon dolar kazandı!

Musk, The Boring Company ile daha önce de ezber bozmuştu. Şirketin logosunun basılı olduğu bir şapkayı satışa sunan Musk, bu şapkalardan kısa sürede 50 bin adet satmayı başarmıştı. 20 dolar olan bu şapkalar sayesinde The Boring Company kasasına 1 milyon dolar girmişti.

Önce herkes şaka sandı!

Elon Musk, bir başka ürün planlayıp satışa sunacağını duyurduğunda kimse bunun bir alev silahı olacağını öngörmemişti. Silikon Vadisi'nin 'çılgın girişimci iş insanı' Musk’ın, “Süper gereksiz bir fikir. Kesinlikle satın almayın" diyerek tüketicileri uyardığı alev silahının 20 bin adetlik stoğunun neredeyse tamamına yakını üç günde tükendi. Ön sipariş alınan ürünlerin teslimatı ise Haziran ayına kadar gerçekleştirilecek.

500 dolar fiyatla şirketin web sitesi üzerinden satışa çıkan alev silahının stoklarının 3 günde tükenmesi ise şaşkınlık kadar korku da yarattı.

Özellikle kanlı okul baskınları sonrası gündeme gelen bireysel silahlanmaya sınırlandırma getirilmesi tartışması bu alev silahıyla farklı bir boyuta taşındı. Satın alınan 20 bin alev silahı nerede ve nasıl kullanılacak, ne gibi tehlikeleri de birlikteliğinde getirecek?

Her ne kadar kullanıcılar hiç de inandırıcı olmayacak biçimde kamp ateşi ve barbekü yakmak için satın aldıklarını söyleseler de daha şimdiden polis ve itfaiye alarma geçmiş durumda.

Tehlikeli silahın yasaklanması için hazırlık yapılıyor

Kaliforniya eyaletinin Parlamenter meclis üyesi olan Miguel Santiago, Musk’ın alev silahının satışına engel olmak için bir yasal mevzuat hazırladığını duyurdu.

Eyalet sistemi ile yönetilen ABD’nin yerel yönetimleri, ülke çapındaki yasal mevzuatlara uyum sağlamayarak kendi kurallarını koyabiliyorlar. Dolayısı ile Musk, Kaliforniya için her an yasa dışı bir silah üreten kişi olabilir.

Santiago, Boring Company'nin alevli silah satacağını duyunca bunun bir şaka olacağını düşünmüş. Gerçekleşmesi üzerine de Marvel evreninin yaratıcılarından olan Stan Lee’nin kaleminden bir Örümcek Adam göndermesi ile şu açıklamada bulundu:

“Çoğu Amerikalı gibi, Tesla'nın, PayPal'ın, SolarCity'nin ve Space X'in arkasındaki deha olan Bay Musk’tan korkuyorum. Stan Lee'nin hepimize öğrettiği gibi, "Büyük güç ile büyük bir sorumluluk gerektiriyor." Teknoloji ve buluşların topluma fayda sağladığı, ancak halka açıklanmadığı pek çok kurum ve kuruluş vardır. İnsanların sokaklarda askeri amaçlı üretilmiş tanklar veya zırh delici mühimmatlarla dolaşmalarına izin vermiyoruz. Alev silahına sahip birinin polislere ve itfaiyecilere yaşatacakları ve ortaya çıkaracağı toplumsal sorunlar konusunda düşünmek istemiyorum.”

ABD'li siyasetçi Miguel Santiago, Elon Musk'ın büyük bir neşeyle tanıttığı alev silahının yasaklanması için elinden geleni yapacağını açıkladı.

Elon Musk ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada silahın yasal sınırlara dikkat edilerek üretildiğini söyledi: "ATF, alevli silahlarının menzilini 10 ft'den (yaklaşık 4 metre) daha kısa olması durumunda yasalara uygun olduğunu söylüyor. Tasarımımız maksimum eğlence ve minimum tehlikeli biçimdedir. Biftek bıçağından daha çok korkabilirim."

Tüneli fonlamak için alev silahı üretip satmak ne kadar mantıklı?

Çılgın iş insanının gerçekleştirdiği bu pazarlama taktiği stratejisinin en önemli sebebi The Boring Company şirketini fonlamak. Trafik sorununu bitirmesi için projeler üreten şirket, otomobillerin içine girebileceği özel tüneller geliştiriyor. Bu tünellerin en büyük özelliği ise içinde otomobilleri saatte 200 kilometre hızla taşıyabilen raylı bir sisteme sahip olması. Sürücüler araçlarını bu raylı sisteme bindiriyor ve araçlarını kullanmadan gidecekleri yere ne yakın çıkış noktasında araçlarını çıkarıyor. Bu projenin ilk olarak Los Angeles Havalimanı ile şehir merkezi arasında kurulması bekleniyor.