84 Yaşında Avukat Oldu

İspanya’daki iç savaştan kaçarak Fransa’nın güneyindeki Toulouse kentine yerleşen 84 yaşındaki kadın göçmen, hukuk fakültesini bitirip, stajları da tamamladıktan sonra avukat olma hakkı elde etti. Toulouse istinaf mahkemesinde yemin ederek resmen avukatlık yapma hakkı k...

84 Yaşında Avukat Oldu (1 Kasım 2012)

İspanya’daki iç savaştan kaçarak Fransa’nın güneyindeki Toulouse kentine yerleşen 84 yaşındaki kadın göçmen, hukuk fakültesini bitirip, stajları da tamamladıktan sonra avukat olma hakkı elde etti.

Toulouse istinaf mahkemesinde yemin ederek resmen avukatlık yapma hakkı kazanan Louise del Busto Gomez isimli İspanyol göçmenin azmi ve hırsı, Fransız kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

İlerleyen yaşında emekliliğin tadını çıkarmak yerine zor bir eğitimi olan hukuk fakültesini bitiren İspanyol göçmen, ”Benim en büyük hayalim avukat olmak ve girdiğim davaları kazanmaktı. Yine ceza davaları benim en büyük ilgi alanım” dedi.

İspanya’da diktatör Franko rejimi sırasında, 11 yaşındayken sınırdan yürüyerek Fransa’ya sığınan İspanyol kadın, bir süre önce ölen kocasının da kendisini sürekli avukat olma yolunda cesaretlendirip teşvik ettiğini söyledi.