İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

İnternetten alışveriş yapanların başına gelmeyen kalmadı. Alışveriş için interneti seçen vatandaşların Şikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetler internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken 10 önemli maddeyi ortaya koydu. İşte yaşanan mağduriyetler: 1- Gelen Ür...

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde (1 Kasım 2012)

İnternetten alışveriş yapanların başına gelmeyen kalmadı. Alışveriş için interneti seçen vatandaşların Şikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetler internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken 10 önemli maddeyi ortaya koydu. İşte yaşanan mağduriyetler:

1- Gelen Ürünün Kayıt Dışı Olup Olmadığını Kontrol Edin! “İnternet sitesinden 1200 TL vererek satın almış olduğum cep telefonuna gelen yasal uyarıyla cihazın kayıt dışı olduğu tespit edildiğini okudum ve inanın şok oldum. Eğer okurlarsa benimde bu firmalara bir lafım var buradan; Kaçak cihaz kullanmak istesem bunu daha farklı yollarla da yapabilirdim.”

2- Sahte Ürünlere Karşı Tedbir Alın!: “İnternet teslim aldığım spor ayakkabı sahte çıktı . Sahte olmasından ziyade daha yapıştırıcıları üzerinde gönderilmişti. Bu sitedeki diğer tüm ayakkabıların sahte olduğunu da gösterdi. Ayrıca iade için gönderdiğim tüm maillere hiçbir şekilde cevap alamadım ve iade edemedim. Gönderilen faturada vergi numarası, adresi, telefonu olmayıp Excell den sıradan bir tablo dökümü bulunuyordu. Sitede belirtilen destek mailine hiçbir şekilde mail gönderilemiyor, sistem hata veriyordu. Böylesine güvensiz, sahte, ürününün arkasında durmayan bu alışveriş sitesini kınıyorum.”

3- Kullanılmış Ürünleri Almayın!: “İnternet sitesinden almış olduğum tablet 2. el olarak elime ulaştı her tarafı çizikler içerisinde.ve makineye yüklendi dedikleri programlar eksiktir. Yazdığım eksiklere cevap verme nezaketinde bile bulunmadılar. Böyle firmalar nasıl piyasada hala barınabiliyor?”

4- Kredi Kartı Bilgilerinizi Vermeyin!:“İnternet sitesinden benim kartımı kullanarak bir şeyler almışlar. Siteye 5 defa mesaj atmama rağmen ilgisizlikleri beni öldürecek duruma getirdi. O kadar cep numarası verdim bir arayan yok param uçtu gitti sayelerinde. Aman dikkat edin bu siteye demek ki alışveriş esnasında bir şey olsa kimseyi bulamayacağız.”

5- Boş Kutuları Açmayın!: “İnternetten telefon sipariş verdim. Kargodan gelen paket boş olduğu için teslim almadım. Değişim formunu gönderdikten sonrada boş kutu olmadığı için işlemleriniz tamamlanamıyor dediler. Kargo yetkilileri ile görüşüp kutunun teslim edilmesini sağladım bu seferde kutu boş olduğu için teslim almıyorlar.”

6- Stokta Olmayan Ürünler Satıp Bilgilerinizi Ele Geçirenlere Karşı Dikkatli Olun!: “İnternetten beğendiğim ürünü sipariş verdim. Düne kadar tedarik sürecindeydi dün akşam bir mesaj gönderdiler mesajda ürününüz 3-4 gün içinde adresinize gönderilecek yazıyordu hele şükür sonunda tedarik edebilmişler dedim. 15 dakika önce yeni bir mesaj daha geldi mesajda maalesef ürününüzü tedarik edemiyoruz yazıyordu bu nasıl ticaret anlayışıdır anlamadım beni 18 gündür oyalıyorsunuz bende hakkım olarak sipariş verdiğim ürünü istiyorum. Bu siteden ürün siparişi verdikten sonra türlü firmalar cep telefonumdan arıyor ya da mail gönderiyor. Bilmediğiniz güvenliğine emin olmadığınız sitelerden alışveriş yapmayın”

7- Eksik Ürün Gönderimine Karşı Tutanak Tutturun! “Siteden 3 kitap birde spor ürünü aldım. İlk 2 ürün bir gün önce geldi sıkıntıları yoktu. Diğer spor ürünüyle gelen bir programlama kitabım yanında DVD olacaktı ama yoktu ve kitabı kontrol ettiğimde arka kapağından yırtılarak DVD alınmış ve kitap iç sayfaları katlanmış bir kaçı da yırtılmıştı. Kargonuzu aldıktan sonra kargo elemanı gitmeden paketinizi kontrol edin sorun çıkarsa tutanak tutturun.”

8- Piyasa Değerinin Çok Altında Ürün Satan Sitelere Dikkat!: “İnternet üzerinden satış yapan bir siteden cep telefonu beğendim. Fiyatı da diğer sitelere göre biraz daha uygundu. Satıcı ile irtibata geçip siparişi verdim. Eve gelip kutuyu açınca içinden cep telefonu yerine 2 adet cinsel içerikli geciktirici sprey ve bol miktarda gazete kağıdının olduğunu görünce şok oldum. Sitede bulunan irtibat numaralarından yetkililere ulaştım. Kendileri bir yanlışlık olduğunu ve yanlış ürün kargoladıklarını söylediler. Yaklaşık 20 gündür herhangi bir şekilde düzeltme olmadı ve cep telefonu gönderilmedi. Sitenin numaraların hiçbirine ulaşılamıyor. Ne yapacağımı bilemiyorum.”

9-Faturasız Satış Yapan Sitelere Güvenmeyin!: “Bu şikayetlerim alışveriş yaptığım siteye aittir. Kargoya verdiğiniz adresin benim adresimle hiçbir alakası yokken en az 10 yeri arayarak adresimi düzelttim. Kargoya verdiğiniz pakette fatura çıkmadı. Kargoda fatura çıkmayınca geri iade de edemeyeceğim. Tebrikler, çok zeki olduğunuzu sanıyorsunuz. Ben sizin sitenizde bulunan telefondan bütün numaralara bağlanmaya çalışıyorum operatördeki kimseye ulaşamıyorum.”

10- Gördüğünüze İnanmayın!: “İnternet sitesinden ayakkabı sipariş ettim.. Gelen ayakkabı fotoğrafta gösterilen ayakkabı ile hiç bir benzerliği yok. Fotoğrafta başka ayakkabı gösterip bambaşka bir ayakkabı gönderdiler. Görselde gördüğünüz ürüne kanmayın.”

(CNN Türk)