40. Günü’nde Soma’yı ‘Unutmamak’!

Kamil Eryazar Soma Faciası’nda hayatlarını kaybeden 301 madenci, 40’ıncı gününde Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı Daha önce Sivas katliamında öldürülen sanatçı ve aydınların anısını yaşatmak amacıyla 35 sanatçının eserleriyle katıldığı...

40. Günü’nde Soma’yı ‘Unutmamak’! (23 Haziran 2014)

Kamil Eryazar

Soma Faciası’nda hayatlarını kaybeden 301 madenci, 40’ıncı gününde Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı

Daha önce Sivas katliamında öldürülen sanatçı ve aydınların anısını yaşatmak amacıyla 35 sanatçının eserleriyle katıldığı “Unutmamak” sergisi kalıcı hale getirilerek “Unutmamak Müzesi” ne dönüştürülmüştü. Geçen ay yaşanılan Soma faciası da bu müze kapsamına alınarak bir gösteri hazırlandı.

Beşiktaş Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Unutmamak’ adlı gösteri ve müzik dinletisi, Soma faciasının 40. gününde Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda sergilendi.

Genel Sanat Yönetmenliğini sinema – tiyatro oyuncusu ve balerin Alev Baymur’un yaptığı, ‘art maping’ yöntemi ile hazırlanan gösterinin özgün müziği de Yücel Arzen tarafından bestelendi.

Gösteri başlamadan önce bir konuşma yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedaroğlu, facianın olduğu günlerde yaşanılanları anlattı ve kaybettiğimiz canları hiçbir zaman unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını söyledi.

Gösteri, Yücel Arzen’in piyano eşliğinde söylediği türkülerle devam etti. Arzen’e vokalde Deniz Toprak eşlik etti.

Etkinliğin sonunda gösterinin hazırlanmasına katkıda bulunan tüm sanatçılar sahneye gelerek, sözleri Nazım Hikmet’e, bestesi Yücel Arzen’e ait olan ‘Memleketim’ şarkısını hep birlikte okudular.

Sahne kenarına dizilen, hayatlarını kaybeden madencilerin isimlerinin yazılı olduğu 301 baret hatıra olarak saklanmak üzere izleyenler tarafından alındı.