Rıfat Ilgaz 106 Yaşında!

Ardında hiç unutulmayan birçok eser bırakan toplumcu edebiyatın hiciv ustası Rıfat Ilgaz 106 yaşında! 7 Mayıs 1911’de Kastamonu’nun Karadeniz kıyısındaki Cide ilçesinde doğan ve 1993 yılında hayata gözlerini yuman Ilgaz, ardında hiç un...

Rıfat Ilgaz 106 Yaşında! (7 Mayıs 2015)

Ardında hiç unutulmayan birçok eser bırakan toplumcu edebiyatın hiciv ustası Rıfat Ilgaz 106 yaşında!

7 Mayıs 1911’de Kastamonu’nun Karadeniz kıyısındaki Cide ilçesinde doğan ve 1993 yılında hayata gözlerini yuman Ilgaz, ardında hiç unutulmayan birçok eser bıraktı. Hem yazılarında hem de kişisel yaşamında toplumcu bir çizgiyi sürdürdü. 

Başta Hababam Sınıfı olmak üzere, roman, şiir ve öykü türündeki eserleriyle toplumcu edebiyatın ulu temsilcilerinden biri olan Ilgaz, Türkiye'nin baskı dönemlerinde hapisle de tanıştı.

Bir zamanlar toplatılan Karartma Geceleri eseri ise 2004 yılında 100 Temel Eser listesine girdi. Adına etkinlikler ve festivaller düzenlenen Ilgaz'a, Fikri Sağlar'ın Kültür Bakanlığı döneminde devlet tarafından bir çeşit itibar iadesi olacak şekilde Kültür Bakanlığı plaketi verildi.

2 Temmuz'da Sivas'ta Madımak katliamında başta çok yakın dostu Asım Bezirci olmak üzere birçok kişinin katledildiği haberine çok üzülen Ilgaz, bundan 5 gün sonra, 7 Temmuz 1993'te evinde vefat etti ve Zincirlikuyu Mezarlığı'na, Asım Bezirci'nin yanına defnedildi.

Ölümünden Önce Cumhuriyet Gazetesine Verdiği Son Demeci:

“Yaşamla ölümün bir anlamı kalmadı. Her şey yalama oldu!”

Artık hiçbir şeye inanmıyoruz. Yaşama da inanmıyoruz. Artık yaşam yalama oldu. Evden dışarı çıkmamak mı lazım? Bizim aklımız ermez oldu. Asım benim çok eski dostum. Benim için yıllarca çalışıp değerli kitaplar yazan bir yazar.

Yazar, kitapları yalnız kendisi için yazmaz. Kitaplar birer sevgi derlemeleridir. Asım aylarca yıllarca benimle yattı, kalktı. İyi günlerimde gülmüş; hapishanelerde, kelepçelerde ağlamış. Gözlerinin önünde 81’de kelepçeliyim. Asım yanımda. Türkiye’de, yaşama da ölüme de inanılmıyor. Asım Bezirci yaza yaza kayboldu gitti işte. İnsanca yapabileceğimiz tek şey, şimdi Asım’ı saygıyla anmak.”

Edebiyatımızın yüce isimlerinden Rıfat Ilgaz'ı doğum gününde saygıyla anıyoruz.