3D Yazıcı ile Kendi Otomobilini Kendin Üret!

ABD’nin San Francisco kentinde Divergent Microfactories adlı firma, tüm parçaları 3D yazıcıdan çıkan süper bir otomobil üretti. Endüstriyel tasarım ve üretimde devrim niteliğindeki 3D yazıcı teknolojisi ile daha önce de basit otomobiller &uu...

3D Yazıcı ile Kendi Otomobilini Kendin Üret! (30 Haziran 2015)

ABD’nin San Francisco kentinde Divergent Microfactories adlı firma, tüm parçaları 3D yazıcıdan çıkan süper bir otomobil üretti.

Endüstriyel tasarım ve üretimde devrim niteliğindeki 3D yazıcı teknolojisi ile daha önce de basit otomobiller üretilmişti. Ancak bu son deneyim gerçekten de şaşırtıcı bir sonuç ortaya koydu.

ABD’nin San Francisco kentinde faaliyet gösteren Divergent Microfactories adlı firma, tüm parçaları 3D yazıcı ile üretilen süper otomobile imza attı. Firma 3D yazıcı ile tamamını ürettiği otomobile Blade adını verdi. Blade, ‘node’ teknolojisiyle geliştirilen ilk süper otomobil olma özelliğini taşıyor.

Tüm otomobil bu teknolojiyle birlikte tek parçayla değil, ayrı parçalar halinde geliştiriliyor. Alüminyum parçalardan oluşan eklem noktaları, fiber parçalarla birbirine bağlanıyor ve böylece çok hafif bir şasi elde edilmiş oluyor. Geliştiricilerin belirttiğine göre otomobil hemen hemen her materyalle üretilebiliyor. Önemli olan tek nokta ise şasinin belirtilen özelliklere sahip olması.

Gövdenin karbon fiberden üretilmiş olması otomobilin çok hafif olmasını sağlıyor. Yalnızca 635 kg ağırlığında olan otomobilde 700 beygirlik, sıkıştırılmış doğalgaz ve benzin ile çalışabilen güçlü bir motor yer alıyor.

Şimdiye kadar birçok otomobil firması ürettikleri otomobillerin bazı parçalarını 3D yazıcı ile üretiyordu. 3D yazıcı ile üretim, hem daha az maliyetli hem de daha hızlı oluyor.

3D Yazıcı ile Üretilen Süper Otomobilin Özellikleri:

● Karbon fiber gövde

● 635 kg ağırlık

● 700 beygirlik, doğalgaz ve benzin ile çalışan motor

● 0-100 KM / 2.2 saniye