200 Kişinin İşten Çıkarılacak Olması, İngiltere ile Fransa Arasındaki Ulaşımı Durdurdu

Dünya eskisi gibi değil! Kapitalizmin giderek derinleşen küresel ekonomik krizi nedeniyle işsizlik de hızla artıyor. Henüz bir işi olup da karın tokluğuna çalışanlar ise işlerini kaybetmemek için canları pahasına direniyorlar. Fransa ile Büyük Brit...

200 Kişinin İşten Çıkarılacak Olması, İngiltere ile Fransa Arasındaki Ulaşımı Durdurdu (1 Temmuz 2015)

Dünya eskisi gibi değil! Kapitalizmin giderek derinleşen küresel ekonomik krizi nedeniyle işsizlik de hızla artıyor. Henüz bir işi olup da karın tokluğuna çalışanlar ise işlerini kaybetmemek için canları pahasına direniyorlar.

Fransa ile Büyük Britanya adasını birbirine bağlayan Manş Denizi’nde feribot ve tren seferleri tamamen durmuş halde. İki ülke arasında sefer düzenleyen feribot şirketi MyFerryLink’in çalışanlarının bir hafta içinde ikinci kez başlattığı grev büyümüş durumda. Limanı ablukaya alan çalışanlar, Manş Tüneli’nin de girişini kapatarak tren seferlerini yapılamaz hale getirdi. Eylemcilerin tren raylarını ateşe verdiği görülürken, tren seferleri saatlerce durdurulduktan sonra TSİ ile 18.00’de yeniden başlatılabildi.

MyFerryLink yetkilileri biletli yolculara paralarının geri ödeneceğini veya feribot yerine başka bilet verileceğini açıkladı. Ancak yolcular muhatap bulamamaktan şikayetçi:

“Buradaki yazıhaneleri bomboş. Burada bize ne yapmamız gerektiğini, biletleri ne yapacağımızı, nasıl paramızı geri alacağımızı söyleyen bir kişi bile yok. MyFerryLink’in pasaport kontrol noktasında bize yeni bir tren bileti verileceği söylendi ancak yazıhanede bunu yapacak kimse yok.”

Eylemciler, feribotların işletmesini devralacak Danimarkalı şirketin yaklaşık 200 kişiyi işten çıkaracak olmasına tepkili.

Protestoların hafta sonuna kadar sürmesi beklenirken, Fransız hava trafik kontrolörlerinin de Perşembe günü iki günlük greve gidecek olması Britanya’nın Avrupa ile ulaşım bağlantılarının neredeyse tamamen kesileceğini gösteriyor.

Eylemler nedeniyle oluşan kuyrukları fırsat bilen birçok kaçak göçmen ise kamyon ve otobüslere saklanarak İngiltere’ye geçmeye çalışıyor. Bu durum geçtiğimiz hafta İngiliz hükümeti tarafından kınanmış, olaydan Fransa’nın sorumlu olduğunun altı çizilmişti.(Euronews / Nezahat Sevim)