Asırlık otomotiv devlerini geride bırakan TESLA rekora koşuyor!

KAMİL ERYAZAR Ünlü girişimci Elon Musk'ın önderliğinde kurulan Kaliforniya merkezli elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla Motors, Ford'dan sonra General Motors'u da geçerek ABD'nin en değerli otomotiv markası oldu. 2016&rsquo...

Asırlık otomotiv devlerini geride bırakan TESLA rekora koşuyor! (25 Nisan 2017)

KAMİL ERYAZAR

Ünlü girişimci Elon Musk'ın önderliğinde kurulan Kaliforniya merkezli elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla Motors, Ford'dan sonra General Motors'u da geçerek ABD'nin en değerli otomotiv markası oldu.

2016’da 76 bin araç teslim eden Tesla, 2017’nin ilk çeyreğinde ise 25 bin araç satışı gerçekleştirdi. Bu başarısı ile Tesla'nın marka değeri 53 milyar doların üzerine çıktı. 2017’nin ilk çeyreğinde elde ettiği grafikle bu başarıya ulaşan Tesla, Ford’un yüzüncü yaşını kutladığı yıl kurulmuştu.

Hisseleri yüzde 3,4 oranında yükselerek 53 milyar dolar değerlemeye ulaşan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 1908 yılında kurulan General Motors’u (GM)  geçerek en değerli otomotiv şirketi oldu. Tesla’nın piyasa değeri GM’nin 1,7 milyar dolar üzerine çıktı.

2016’da 6,7 milyon araç satışı gerçekleştiren Ford, Tesla ile arasında 6 milyondan fazla satış farkı bulunmasına karşın Tesla’nın alt sırasında kalmaktan kurtulamadı. 13 yıllık geçmişe sahip bir girişimin, köklü bir markayı hisse değeri olarak geride bırakması, yeni nesil teknolojilerin otomotiv sektöründeki yansımasını ve sektördeki değişimi de gösteriyor.

‘OPTİMİZİM, ÖZGÜRLÜK VE BAŞKALDIRI’

ABD’li yatırım bankası Piper Jaffray’nin analistlerinden Alexander Potter, Bloomberg News’a yaptığı açıklamada rakiplerinin Tesla’yı yakalamaya çalışırken daha ümitsiz duruma düştüklerini söyledi. Potter, “Tesla, diğer firmaların yapamadığı optimizim, özgürlük ve başkaldırı hayata geçiriyor” dedi.

Tesla geçen yıl 80 bin araç satarken, GM ancak 10 milyonda kaldı. Hatta GM’nin yıl sonunda 9 milyar dolar gelir elde etmesi beklenirken, Tesla’nın 950 milyon dolar zarar beklentisi var. Finansal tablolara bakıldığında, rakiplerinin gerisinde görünen Tesla’nın nasıl en değerli otomobil üreticisi olduğunu Robert W. Baird & Co analisti Ben Kallo şöyle açıklıyor: “Tesla, üretim hacmi giderek iyileşen bir şirket ve insanlar ‘batarya’ maliyetinde hangi seviyede olduklarını göz ardı ediyor.”

Yıl sonunda pazara sunulacak olan ve ABD’de 35 bin dolar fiyat etiketiyle satılacak Model 3, 373 bin ön siparişe ulaştı. Yeni modeli ile değerini daha da artırmayı hedefleyen Tesla’nın bir sonraki hamlesi ise büyük merak konusu.

Mars’a uzay taşımacılığı, en az gelişmiş ülkelere internet taşınması gibi büyük projelere sahip SpaceX’in de sahibi olduğu Güney Afrikalı girişimci Elon Musk’ın 13 yıl önce kurduğu Tesla’nın köklü bir markayı geride bırakması, yeni nesil teknolojilerin otomotiv sektöründeki yansımasını ve sektördeki değişimi de gösteriyor.

TESLİMAT REKORU

Tesla, bu yılın ilk çeyreğinde 25 bin aracın teslimini gerçekleştirerek bu alanda bir rekora imza attığını duyurdu.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Tesla tarafından, yılın ilk çeyreğinde 13 bin 450 sedan tipindeki "Model S" ve 11 bin 550 SUV (sportif arazi aracı) tipindeki "Model X" olarak bilinen elektrikli aracın müşterilerine teslim edildiği belirtildi.

FİYATLARI DÜŞÜRME KARARI ALDI

Tesla Motors, giriş seviyesi elektrikli aracı Model S serisini 5.000 Dolar ucuzlatacağını açıkladı. Bu değişiklikle birlikte aracın yurt dışı satış fiyatı 69.500 Dolar olarak belirlenmiş oldu.

Tesla tarafından yapılan açıklamada indirimin yalnızca Model S serisinin 75kWh'lik sürümü için geçerli olduğunun da altı çizildi. Bu indirim tam olarak yine giriş seviyesi bir araç olan 60kWh'lik modelin üretiminin durmasının ardından yapılması dikkat çekti.

Bu arada fiyatların düşmesi ile birlikte araçların sahip olduğu ekipmanlar konusunda herhangi bir eksilme olmayacağı da belirtildi. Hatta bu konuda Tesla önemli bir adım atarak standart ekipmanların güncellendiğini bildirdi. Yani daha düşük bir fiyata daha değerli bir araç satılmaya başlanacak.

ŞARJ İSTASYONU AĞINI 2017 SONUNA KADAR İKİ KATINA ÇIKARACAK

Sadece 13 yıl gibi kısa bir sürede en çok gelecek vaat eden otomotiv şirketi olmayı başaran Tesla, büyük bir atılım için resmen düğmeye bastı. 24 Nisan’da yaptığı yazılı açıklamayla meşhur şarj istasyonu Supercharger’ların yayılma planını duyuran Tesla, 2017 yılının sonuna kadar Tesla şarj istasyonu ağındaki Supercharger sayısını tam iki katına çıkarmayı hedeflediğini paylaştı. Tesla’yı araçlarının dünya çapında yaygınlaşması için en agresif hamlelerinden birine hazırlayan adım, aynı zamanda Tesla istasyonlarında oluşan şarj kuyrukları ve araçları şarj etmek için bekleme sıkıntısını ortadan kaldıracak.

Açıklanan plana göre Tesla, hem otomobillerinin menzilini artırmak hem de yoğun bölgelerdeki kalabalığı azaltmak amacıyla ciddi bir yatırım yapacak. Tesla’nın bu yılın başında dünya çapında 5 binden fazla noktada Supercharger istasyonu vardı. Tesla’nın planı bu yıl sonuna kadar bu sayıyı 10 binin üstüne çıkarmak. Tesla, sadece California’ya kurulacak Supercharger istasyon sayısını bin olarak açıklandı.

TÜRKİYE İÇİN “ÇOK YAKINDA” 10 YENİ SUPERCHARGER İSTASYONU

Tesla, Supercharger istasyonlarını özellikle seyahat rotalarına uygun biçimde kurmak istiyor. 2015’ten bu yana Türkiye’yi de kapsama alması beklenen Tesla, güncellediği yayılım planında Türkiye için on noktada Supercharger istasyonu kurmayı planladığını gösteriyor.  Haritada griyle işaretlenen yerler Tesla’nın “çok yakında” Supercharger istasyonu kuracağı noktaları işaret ediyor. Haritaya göre, Supercharger’lar ilk etapta daha çok Marmara ve Ege bölgesinde yoğunlaşacak.

Tesla’nın gelecekte kurmayı planladığı Supercharger istasyonlarının tam listesine web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Tesla 2015 sonunda Türkiye’deki varlığını resmileştirmiş ve Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Ltd. Şti.‘ni kurmuştu.