25 Yaşına Basan İnternetin Yıllara Göre Tarih Şeridi

Bundan tam 25 yıl önce 12 Mart 1989’da internetin ilk tohumları atıldı. CERN bilim adamlarından İngiliz Tim Berners-Lee, “World Wide Web” (www) fikrini ortaya atarak internetin kuruluşu için gerekli kodları hazırladı. İnternetin popüler hale gelmesi 4 yıl aldı. İnterne...

25 Yaşına Basan İnternetin Yıllara Göre Tarih Şeridi (16 Mart 2014)

Bundan tam 25 yıl önce 12 Mart 1989’da internetin ilk tohumları atıldı. CERN bilim adamlarından İngiliz Tim Berners-Lee, “World Wide Web” (www) fikrini ortaya atarak internetin kuruluşu için gerekli kodları hazırladı.

İnternetin popüler hale gelmesi 4 yıl aldı. İnternet gezgini Mosaic, 1994’te piyasaya çıkan Netscape için temel oluşturdu. Bir yıl sonra Microsoft’un, Internet Explorer’ı piyasaya sürmesi ile “tarayıcı savaşları”nın başlaması Netscape’in de sonunu hazırladı.

Kullanıcısı sayısının hızla artması interneti ticari hayata da soktu. Amazon.com sitesi online kitap satımına 1994 yılında başladı. 1996 yılında Nokia’nın geliştirdiği telefonla internet cep telefonlarına da indi.

Hayatın her alnına hızla yayılan internet kanun yapıcılarını da harekete geçirdi. 2001’de ABD mahkemeleri, müzik paylaşım servisi Napster’ı telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle kapattı.

Facebook’un kuruluşu ise 2004’te gerçekleşti. Twitter, Instagram ve Foursquare’in de hayata girmesinin ardından en uzak paylaşım mesajı 2012’de geldi. Mars’a gönderilen Curiosity aracı, Kızıl Gezegen’den Foursquare’e kaydoldu.

25 yıllık serüvenin sonunda gelinen noktada internet kullanıcısı sayısı 2,7 milyar kişiye ulaşmış durumda. Ancak dünya nüfusunun yüzde 60’ı hala internet kullanmıyor.

Google, Facebook gibi teknoloji devlerinin CEO’ları geri kalan bu yüzde 60’ının da nasıl ‘pazar’a dahil edilebileceğinin arayışı içerisindeler.