İnternette Kentlere Göre Alan Adı Dönemi Başlıyor

Almanya’nın başkenti Berlin, kendi internet alan adına sahip ilk şehir oluyor. Berlin’deki şirketler ve tüzel kişiler, 18 Mart’tan itibaren, internet sitelerinin adreslerinde .berlin alan adını kullanabilecekler. Uygulama, Berlin yerel yönetimi ile küresel internet sistemini...

İnternette Kentlere Göre Alan Adı Dönemi Başlıyor (17 Mart 2014)

Almanya’nın başkenti Berlin, kendi internet alan adına sahip ilk şehir oluyor.

Berlin’deki şirketler ve tüzel kişiler, 18 Mart’tan itibaren, internet sitelerinin adreslerinde .berlin alan adını kullanabilecekler.

Uygulama, Berlin yerel yönetimi ile küresel internet sistemini kontrol eden İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ICANN arasında varılan anlaşmanın ardından yürürlüğe giriyor.

Berlin’in ardından aralarında Londra, Paris, New York, Johannesburg ve Nagoya’nın da bulunduğu pek çok kentte de benzer uygulamalara geçilecek.

İngiltere’nin başkenti Londra için kullanılacak .london uzantısı Nisan ayında tıklayın kullanıma açılacak.

Bir başka büyük Avrupa kenti Viyana’yı temsil eden .wien uzantısını taşıyan tek bir internet sitesi Mart ayı başından beri kullanımda. Ancak şirketlerin ve kişilerin bu alan adı için kayıt yaptırmalarına Temmuz ayından itibaren başlanacak.

Berlin’in alan adını işletme hakkına sahip olan dotBerlin şirketinden Dirk Krischenowski “İnternet alan adları sadece .org ya da .com gibi şifreli kısaltmalar değil. Aynı zamanda bunlar tanımlayıcı ögeler” dedi ve bölgeye bağlı alan adı uzantılarının internetin kullanımında temel bir değişikliğe neden olacağını savundu.

Almanya’nın başkenti için .berlin alan adı uzantısını kullanmak isteyenler yıllık 30-60 Euro ödemeleri gerekecek. Uygulamanın, ilk yılında, 500 bin Euro gelir getirmesi öngörülüyor.

Kaynak: BBC Türkçe