Dünyanın ‘en yurttaş gibi’ devlet başkanı İstanbul’da

‘Dünyanın en yoksul devlet başkanı’ olarak tanınan Uruguay’ın eski efsane devlet başkanı Jose Mujica ve eşi İstanbul’a geldi Maaşını yoksullara bağışlayıp, toprak yoldan gidilen mütevazı bir çiftlik evinde yetiştirdiği sebze ve meyveleri pa...

Dünyanın ‘en yurttaş gibi’ devlet başkanı İstanbul’da (30 Ekim 2015)

‘Dünyanın en yoksul devlet başkanı’ olarak tanınan Uruguay’ın eski efsane devlet başkanı Jose Mujica ve eşi İstanbul’a geldi

Maaşını yoksullara bağışlayıp, toprak yoldan gidilen mütevazı bir çiftlik evinde yetiştirdiği sebze ve meyveleri pazarda satarak geçimini sağlayan ve 1987 model bir Vosvos'a binen eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica CHP ve Tekin Yayınevi’nin konuğu olarak Türkiye’ye geldi.

Türk Hava Yolları’na ait uçakla saat 23.55’de Paris’ten İstanbul’a gelen Jose Mujica’yı Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa tarafından karşılandı.

En son bir röportajında "Ağır olmayan bavullarla yaşamalı insan" diyen Mujica’nın sadece küçük bir çantayla geldiği de gözlerden kaçmadı.

 

Mujica ve eşi daha sonra havalimanından ayrılarak konaklayacağı Taxim Hill oteline hareket etti. Mujica’nın Türkiye'de kalacağı 10 gün boyunca CHP'li bazı belediyeler tarafından konuk edileceği öğrenildi. Jose Mujica ayrıca CHP’yi de ziyaret ederek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüşeceği öğrenildi.

Mujica ayrıca bugün saat 15.00 – 17.00 arasında Beşiktaş’taki Kabalcı Kitabevi’nde okurlarıyla buluşarak Tekin Yayınevi’nden yeni çıkan “Saraysız Başkan” adlı kitabını imzalayacak. Saat 19.00 da ise DİSK’in ev sahipliğini yaptığı ve İstanbul Tabip Odası toplantı salonunda gerçekleştirilecek  “Mujica işçilerle buluşuyor” etkinliğine katılacak. Yarın da her hafta Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri’ni ziyaret edecek.

Jose Mujica bu sabah Şişli Belediyesi'nde düzenlenen ortak basın toplantısına katıldı.

Dünyanın en şeker devlet başkanı!

Jose Mujica yalın yaşam tarzı ve 12 bin dolara denk gelen aylık maaşının yüzde 90'ını bağışlaması ile "dünyanın en yoksul devlet başkanı" olarak nitelendiriliyordu. Mujica, bağışlarını, yoksulların ve küçük girişimcilerin faydalanabileceği kurumlara yapıyordu. Bağışlardan sonra elinde kalan maaşı, Uruguay'daki aylık ortalama maaş olan 775 dolara denk düşüyordu. Uruguay'da resmi görevliler için mal varlığı beyanında bulunmanın zorunlu olması nedeniyle, Mujica, 2010 yılında varlığını da açıklamıştı.O dönemde 1800 dolar olan mal varlığı, Volkswagen'in 1987 model bir Beetle modeliyle eş değerdeydi. Mujica, Uruguay devletinin liderlerine tahsis ettiği lüks konutta yaşamaktan kaçınmış, karısının başkent Montevideo'nun hemen dışında bulunan ve toprak bir yoldan ulaşılabilen çiftlik evinde kalmayı tercih etmişti. Başkan ve karısı, birlikte tarlada çalışıyor, çiçek yetiştiriyorlar. Güvenliği ise sadece iki polis memuru ve üç bacaklı Manuela adlı köpek sağlıyor!

Aylık 12.000 dolarlık maaşının yüzde 90’ınını yoksullar ve küçük girişimcilerin yararına çalışan vakıflara bağışlayarak, kendi köhne çiftlik evinde son derece mütevazı bir yaşam süren ve Mart ayında emekli olan Uruguay’ın 79 yaşındaki Eski Efsane Devlet Başkanı José Mujica, görev süresince kendisine ait eski model Volkswagen’ini kullandı.

Malvarlığı: 1960 model Volkswagen, küçük bir çiftlik evi ve 3 bacaklı bir köpek

Eski bir solcu militan olan ve halk tarafından çok sevilen Mujica Uruguay'da başkanlık sarayında oturmak yerine şehir dışındaki küçük bir çiftlikte yaşamayı seçmişti. Mujica, devlet başkanı olduğu zaman beyan ettiği gelir beyannamesinde bir adet 1960 model Volkswagen, küçük bir çiftlik evi ve 3 bacaklı bir köpek sahibi olduğunu açıklamıştı.

Uruguay'da yapılan son kamuoyu yoklamalarında halkın yüzde 65 'den fazlası anayasanın değiştirilerek Jose Mujica'nın yeniden devlet başkanı olmasını isterken Mujica bu çağrıya karşı çıkarak yerine başka birisinin gelmesinin daha yararlı olacağını söylemişti.

Banka hesabı bile olmayan bir devlet başkanı

Siyasetçilerin yaşam tarzının, seçmenlerinden çok uzak olduğu kamuoyunda yaygın olarak dillendirilen bir şikâyettir. Ama Uruguay’da bu durum çok farklıydı.

Bazı dünya liderleri saraylarda yaşar. Bazılarınınsa ağzı sıkı uşaklar, yatlar ve hatta şampanyalarla dolu şarap mahzenleri vardır. Bir de eski bir gerilla olan Uruguay Devlet Başkanı José Mujica gibiler var. Mujica, başkent Montevideo’nun banliyölerinde, tek bir hizmetçisi bile olmadan gösterişsiz bir evde yaşıyordu.

Başkanlık konutuna taşınmayı reddetti

Göreve geldiği zaman 42 personelin görev yaptığı Suárez y Reyes başkanlık konutuna taşınmayı reddetti ve uzun süredir karısıyla beraber yaşadığı evden ayrılmayacağını söyledi.

Köhne bir çiftlikte yaşayan ve maaşının büyük bölümünü bağışlayan Uruguay Devlet Başkanı çok farklı bir portre çiziyor.

Evin dışında çamaşırlar kurutuluyor. Evin suyu bahçede etrafı otlarla kaplı bir kuyudan geliyor.

Güvenliğini ise evin önündeki toprak yolda sadece iki polis memuru ve üç bacaklı Manuela adlı köpek sağlıyor.

Bahçesinde yetiştirdiği çiçek ve sebzeleri pazarda satarak geçimini sağlıyor

Burası, yaşam tarzı diğer dünya liderlerinden keskin biçimde ayrılan Uruguay Devlet Başkanı José Mujica’nın konutu.

Başkan Mujica, Uruguay devletinin liderlerine tahsis ettiği lüks konutta yaşamaktan kaçınmış, karısının başkent Montevideo’nun hemen dışında bulunan ve toprak bir yoldan ulaşılabilen çiftlik evinde kalmayı tercih etmişti.

Başkan ve karısı, birlikte tarlada çalışıyor, bahçelerinde yetiştirdikleri çiçekleri yerel pazarda satıyorlar.