1 Eylül Pazar Günü Barış İçin El Eleyiz!

Gezi ruhunu yaşatan forumlar, 1 Eylül Pazar günü, saat 13.00’te herkesi el ele vermeye çağırıyor. Türkiye genelinde milyonlarca kişilik bir insan zinciri oluşturulması hedefleniyor. Barış İçin El Ele Forumlararası Çalışma Grubu, yayınladığı çağrı metninde, “Biz...

1 Eylül Pazar Günü Barış İçin El Eleyiz! (30 Ağustos 2013)

Gezi ruhunu yaşatan forumlar, 1 Eylül Pazar günü, saat 13.00’te herkesi el ele vermeye çağırıyor. Türkiye genelinde milyonlarca kişilik bir insan zinciri oluşturulması hedefleniyor.

Barış İçin El Ele Forumlararası Çalışma Grubu, yayınladığı çağrı metninde, “Bizlere dayatılan hiçbir ayrımcılığı kabul etmiyor, mahallemizden başlayarak tüm Türkiye’de, sağımızda solumuzda kim varsa, inancına, diline, ırkına ve cinsiyetine bakmadan elini tutuyoruz.” ifadesiyle, herkesi; annesi, kardeşi, komşusu, dostları ile birlikte, barış için kenetlenmeye çağırıyor. “Barışın sesini daha güçlü duyurmak için flamalarını, sembollerini evde bırak; hayallerin, umutların, duaların, şarkıların, danslarınla bize katıl” çağrısı yapıyor.

Evrensel değerlere saygı çerçevesinde, sadece Türkiye’de değil bölgede ve tüm dünyada sevgi, barış ve huzur içinde yaşamak amacıyla, Taksim’den Dikmen’e, Rojava’dan Halep’e, Adeviye’den Tahrir’e, Gazze’den Doğu Türkistan’a, bütün dünyaya ilham vermek ve umut olmak amacıyla oluşturulacak insan zincirinin parklardan sokaklara, Eminönü’nden Sarıyer’e, Kadıköy’den Kartal’a, İstanbul’dan tüm Türkiye’ye uzanması hedefleniyor.

BARIŞ İÇİN EL ELE VEREN HERKES, KENDİ BARIŞ SÖYLEMİNİ PAYLAŞIYOR

Etkinlik öncesi, tüm bireyler ve topluluklar “Barış için el ele veriyorum çünkü…” cümlesini sosyal medya üzerinden tamamlamaya çağrılıyor. Herkesin birbirini incitmeden eşit ifade hakkı olduğuna vurgu yapılan çağrıda, sosyal medya üzerinden kendilerini yazı, video veya fotoğrafla ifade etmeleri isteniyor. Söz konusu paylaşımlara facebook.com/1eyluldebarisicinelele ve twitter.com/barisicinelele adreslerinden ulaşılabilecek. (medyatava)

İLETİŞİM:

#BarışiçinElele @BarisicinElele https://twitter.com/barisicinelele
https://www.facebook.com/1eyluldebarisicinelele
www.youtube/user/barisicinelele
barisicinelele@gmail.com
video yüklemek için: www.ortaknokta.org/barisicinelele

SOSYAL MEDYA ‘SAVAŞA HAYIR’ DİYOR

ABD’nin Suriye’ye müdahalesinin gündeme gelmesi ve 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün yaklaşmasıyla beraber, savaş karşıtı gösteriler sosyal medyada da hız kazandı.

ABD ’nin Suriye’ye müdahalesinin gündeme gelmesiyle sosyal medya üzerinden savaş karşıtı kampanyalar hız kazandı. Twitterda #barısicinelele ve #savasahayir tagleri üzerinden atılan tweetlere ünlü isimler de destek verdi.

ÜNLÜ İSİMLERDEN DESTEK

Ankara, İstanbul, İzmir’de gerçekleştirilecek eylemlerde oluşturulan insan zincirlerine çağrı yapan taglerde “Savaşa hayır” teması öne çıktı. Tweet atan isimler arasında Ahmet Ümit, Buket Uzuner, Şebnem Dönmez, Gonca Vuslateri, Nilüfer Açıkalın, Can Dündar yer aldı.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde el ele tutuşularak eylemler gerçekleştirilecek. İstanbul’da oluşturulacak zincirin Boğaz hattı boyunca olması planlanıyor. Eylemi gerçekleştiren Barış İçin Elele Grubu, etkinliğin hiçbir siyasi parti, organizasyon, dernek ve vakfa bağlı olmaksızın gerçekleştirildiğini açıkladı. Grup yine Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “uzlaşma, hoşgörü, çoğulculuk ve barış temelli hareket ediyoruz” dedi.

İşte ünlülerin twitter hesaplarından yaptığı ‘barış’ paylaşımları: (Radikal)

Demet Evgar @dmtevgar

Kızgınlık ve savaş bu devre ait değil…Bu yüzden, #barışiçinelele

Deniz Baysal ‏@BaysalDeniz

İnsanlar için, minik yürekler için #barışiçinelele

SUAVİ @SUAVI_SUAVI

Bu gün hava çok sıcak. 1 Eylül’de de öyle olacak.! Lütfen içebildiğiniz kadar-kana-kana “Barış için” Serinleyeceksiniz. Arınacaksınız…

CEZA @Ceza_Uskudar

#barisicinelele #savasahayir

Yalcin Cakir @yalcincakir

Savaşa karşı olmak Esad’a yandaş olmak değildir. Savaşa karşı olmak, Barışa yandaş olmaktır.

Barbaros Sansal @barbarossansal

Savaş istemiyoruz, sadece barış istiyoruz. Haydi gel 1 Eylül’de #barışiçinelele verelim.

enver aysever @enveraysever2

RT @edihvet: 1 Eylül’de #barışiçinelele veriyorum, bu el başka ellere gitmez..)

Şebnem Sönmez @edihvet

1 Eylul’de #barışiçinelele veriyorum butun #savaşahayır diyenlerle!

HAYKO CEPKİN @HAYKOCPQN

1 Eylül Dünya Barış gününde #barışiçinelele diyoruz!”

aylin kotil @aylin_kotil

Çocuklar güzel bir Dünya’da yaşasın diye #barısicinelele