Nedir Bu Tahammülsüzlük, Nedir Bu Hoşgörüsüzlük?

Beyoğlu Belediyesi,  Cihangir’den Fındıklı’ya inen ve geçtiğimiz günlerde rengarenk boyanan merdivenleri griye boyadı. Belediyeye sosyal medyadan tepki yağıyor. Salı Pazarı’nda bir kafe işletmecisi olan 64 yaşındaki Hüseyin Çelikel, çokça kullanılan bu merdivenleri...

Nedir Bu Tahammülsüzlük, Nedir Bu Hoşgörüsüzlük? (30 Ağustos 2013)

Beyoğlu Belediyesi,  Cihangir’den Fındıklı’ya inen ve geçtiğimiz günlerde rengarenk boyanan merdivenleri griye boyadı. Belediyeye sosyal medyadan tepki yağıyor.

Salı Pazarı’nda bir kafe işletmecisi olan 64 yaşındaki Hüseyin Çelikel, çokça kullanılan bu merdivenlerin bakımsız ve kötü görünmesinden rahatsız olup onları gökkuşağı renklerinde boyama kararı almıştı. Cihangir sakinleri ve esnaf merdivenlerin daha iyi bir görünüme kavuşması ve düzeltilmesi için belediyeye baskı yaparken Hüseyin Bey’in aksiyon almasının üzerine 3 genç de kendisine yardıma başlamıştı.

4 günde toplam 200 basamak boyandı ve sosyal medyada da, gelen geçen tarafından da herkesten çok fazla ilgi gördü. Sonrasında mahalleli de destek vermiş elbette, Hüseyin Bey’in masraflarını kendisi karşılayarak hayata geçirdiği bir proje olması ve alışılageldiklerin aksine bir sokak sanatçısı tarafından hazırlanmış olmamasıyla bile, çok dikkat çekici bir hikayeydi.

Merdivenler boyanırken hiç destek veremeyenler boyayanlara bakkala giderek yiyecek-içecek getirme desteği dahi vermişti Bu projenin naif amacı da insanları bir araya getirerek güzel bir şeyler yaratmasını sağlamak ve belediyeye bakın biz bunu yaptık, siz de daha güzelini yapın diyebilmekti.

Boyanan merdivenlerin fotoğrafları sosyal medyada paylaşılınca bir anda ilgi odağı olmuş, herkesi gülümsetmiş, İstanbullular görmek ve hatıra fotoğrafı çektirmek için Cihangir’e akın etmişlerdi.

RENKLER YOK EDİLDİ!

Orman mühendisi Hüseyin Çetinel’in ‘insanları gülümsetmek’ için boyadığını söylediği merdivenlerin renkleri dün AKP’li Beyoğlu Belediyesi tarafından yok edildi. Belediye ekipleri gece merdivenleri temizleyip, tekrar griye çevirdi.

Merdivenlerin boyanmasının ardından Beyoğlu Belediye Bakanı Ahmet Misbah Demircan da sosyal medyada büyük tepki topladı.

“ÇOK ÜZÜLDÜM”

Mahalleyi güzelleştirmek için güneş ışınlarının deniz tabanına bıraktığı gökkuşağıvari izleri resmettiğini söyleyen Hüseyin Çetinel ise merdivenlerin griye çevrilmesiyle ilgili Sözcü’ye konuştu. 1 haftadır merdivenleri temizlediğini ve boyadığını söyleyen Çetinel, haberi duyduğunda çok üzüldüğünü belirtti.

Gece saatlerinde Beyoğlu Belediyesi’nin araçlarıyla gelip merdivenleri temizlediğini öğrendiğinde moralinin çok bozulduğunu söyleyen Çetinel, tatilde olduğunu ancak haberi aldıktan sonra bugün öğle saatlerinde tekrar merdivenlere gitmeye karar verdiğini belirtti.

TWITTER’DAKİ TEPKİLERDEN BAZI ÖRNEKLER:

GÜNCELLEME / MERDİVENLERİ GRİYE KİM BOYADI?

BEYOĞLU BELEDİYESİ: “BİZ BOYAMADIK!”

Bu açıklamanın ardından, ‘Belediye yapmadıysa 200 basamak merdiveni boya satın alıp kim boyadı’ sorusu gündeme geldi. Tartışma sürerken belediyeden ikinci açıklama geldi: ‘Kim ya da kimler yaptıysa araştırıyoruz!’ Tepki çeken olayın ardından sosyal medyada “Fırçanı al gel” çağrısı yapıldı…

“FIRÇANI AL GEL”

Merdivenlerin griye boyanması üzerine sosyal medyada “fırçanı al gel” çağrısı yapıldı. Duruma tepki gösteren vatandaşlar çok sayıda mesaj paylaşırken, merdiveni tekrar gökkuşağı renklerine boyamak üzere sosyal medyada kampanya başlattılar.

#direnmerdiven #fırçanıaldagel

2. GÜNCELLEME

İŞTE MERDİVENLERİ GRİYE BOYAYANLAR!

Yurttaş gazeteciler olduğu sürece, sosyal medya sayesinde hiçbir şeyin gizli saklı kalamayacağı bir kez daha kanıtlandı!

Beyoğlu Belediyesi yaptığı açıklamada “Fındıklı’daki merdivenleri biz boyamadık” demişti.

Radikal gazetesinin haberine göre; Twitter kullanıcısı Mertcan Mertbilek’in paylaştığı fotoğrafta ise, resmi görevli oldukları anlaşılan 2 kişi basamakları boyarken görülüyor.

Beyoğlu Belediyesi yetkilileri “Biz yapmadık, kimin yaptığını araştırıyoruz” demişti. Twitter kullanıcısı Mertcan Mertbilek’in paylaştığı fotoğrafta resmi görevli oldukları anlaşılan 2 kişi, basamakları boyarken görülüyor.

Twitter’da paylaşılan yukarıdaki fotoğrafta ise, yine aynı merdivenlerde bütün gün nöbet tutan Belediye işçileri bulunuyor. İddiaya göre işçiler, merdivenlerin griye boyanmasının ardından uzun bir süre basamaklarda nöbet tuttular.

3. GÜNCELLEME

YAYINDA MIYIZ? ÖNCE İNKAR, SONRA İTİRAF!

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bu akşam HaberTürk TV’de katıldığı programda ve kişisel Twitter hesabından yayınladığı tweetlerle merdivenleri griye belediyenin boyadığını itiraf etti.

Ahmet Misbah, merdivenlerin rengarenk boyanmasının orijinal ve güzel bir proje olduğunu ancak kuralların ihlal edildiğini, usul hatası yapıldığını söyledi. Belediyeye müracaat edilmesi gerekirdi diyen Misbah, şikayetlerin geldiğini onun için renkleri kapatmak zorunda kaldıklarını aktardı.