Dünya, tarihin en büyük güneş tutulmasına odaklandı

tarihin en buyk gunes tutulmasi 21 agustos 2017 Dünya, tarihin en büyük güneş tutulmasına odaklandı

Gökbilim insanlarının "tarihin en büyüğü olacak" dediği güneş tutulması 21 Ağustos’ta gerçekleşecek.

21 Ağustos'ta yaklaşık 90 dakika sürecek olan tutulma sayesinde bir ilk yaşanacak. Güneşin yüzölçümü ilk kez gerçek değerine yakın olarak hesaplanabilecek. Tam tutulma en iyi ABD'den izlenebilecekken, Türkiye'den de kısmen görülebilecek.

İngiltere merkezli gözlemevindeki, gökbilim insanlarının 'tarihin en büyüğü' olarak tanımladığı güneş tutulması sırasında Ay, yaklaşık 90 dakika boyunca Güneş'in önünde kalacak. Sadece ABD'den izlenebilecek tam tutulma, DKIST teleskopu ile de ölçümlenecek.

Bilim insanları yaptıkları araştırma sonucunda, Güneş'in yarıçapının daha önce hesaplandığından çok daha büyük olduğuna dair bir araştırma ortaya koydu.

Bilimsel çalışmanın sonuçları 21 Ağustos'ta ABD'den izlenebilecek "tam Güneş tutulması" esnasında ispatlanacak. Buna göre neredeyse tam 200 yıldır eksik hesaplanan Güneş'in yüzölçümü ilk kez gerçek değerlerine yakın olarak ölçülecek.

gunes tutulmasi 6 Dünya, tarihin en büyük güneş tutulmasına odaklandı

NASA, TUTULMAYI TELESKOPLARLA DONATILMIŞ ÖZEL JET UÇAKLARIYLA İZLEYECEK

 Dünya, tarihin en büyük güneş tutulmasına odaklandı

NASA, 21 Ağustos'taki güneş tutulmasını çok daha detaylı izleyebilmek için iki adet WB-57F araştırma jetini teleskoplarla donatarak uçurmayı planlıyor. Araştırmacılar, bu sayede güneş tutulmasını üç kat daha hassas ve uzun süreli izleyebileceklerini söylüyorlar.

NASA, ''Bu yöntem ile Güneş atmosferinin bugüne kadarki en net görüntülerini ve Merkür'ün ilk termal görüntülerini elde edeceğiz'' dedi.

Jetler, 30 fps'de yüksek çözünürlüklü görüntüler alarak, bilim insanlarının güneş atmosferindeki bugüne kadar keşfedilmemiş sırları açığa çıkarmasını sağlayacak.

Colorado Üniversitesi'nden araştırmacı Dan Seaton, ''Gözlem süresinin uzatılması ve yüksek irtifaya çıkılması, yerden yalnızca iki dakika izleyebildiğimiz için daha önce göremediğimiz bazı olayları görmemizi sağlayacaktır'' dedi.

Görüntülerde ayrıca vulcanoid asteroidler de izlenecek. Vulcanoidler, Güneş ile Merkür arasında olduğu düşünülen ve evrenin oluşum evresinden kaldığı öngörülen asteriodlerdir. Vulcanoidlerin keşfi, bilim dünyasının gezegen oluşumu hakkındaki tüm fikirlerini değiştirebilir.

Ayrıca online bir harita yayınlayan NASA, güneş tutulmasının gözlemlenebileceği yerlerin tam listesine de aynı açıklamada yer verdi.

GOOGLE, GÜNEŞ TUTULMASINI İZLEMEK İÇİN ÖZEL GÖZLÜKLER ÜRETTİ

google dan gunes tutulmasi icin ozel gozluk Dünya, tarihin en büyük güneş tutulmasına odaklandı

Google, insanların güneş tutulmasını izlemelerine olanak tanımak amacıyla Mystery Science ile güçlerini birleştirdi ve güneş tutulmasının daha rahat izlenmesi için özel gözlükler üretti.

GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Güneş tutulması, gezegenimizin uydusu Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi sonucu Ay'ın Güneş'i kısmen veya tamamen gölgelemesi olayına verilen addır.

gunes tutulmasi goruntuleri 2017 Dünya, tarihin en büyük güneş tutulmasına odaklandı

"Depremin güneş tutulmasıyla ilgisi yok"

Halkın güneş tutulmasıyla ilgili batıl inançlara da inanmaması gerektiğini ifade eden Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türker Özkan, "Deprem ve tsunaminin güneş tutulmasıyla ilgisi yok. Nasıl gece ve gündüz oluyorsa güneş batıp doğuyorsa bu da öyle bir şey. Bilim, tutulmanın zamanını hesaplayabiliyor. İnsanlarımız dedikodulara, hurafelere değil bilime inansınlar" dedi.

gunes tutulmasi 2017 poster Dünya, tarihin en büyük güneş tutulmasına odaklandı

Yorum Yaz