İstanbul’da Eyyam-ı Bahur Alarmı

İstanbul'a ‘eyyam-ı bahur’ sıcaklıkları geliyor.  Yeni haftada yüksek nemin etkisiyle sıcaklık zirve yapacak ve çok bunaltacak. İstanbul’da bugünden itibaren rüzgar zayıflıyor ve nem oranı yüzde 98’e kadar yükseliyor. 6 g&uu...

İstanbul’da Eyyam-ı Bahur Alarmı (5 Ağustos 2017)

İstanbul'a ‘eyyam-ı bahur’ sıcaklıkları geliyor.  Yeni haftada yüksek nemin etkisiyle sıcaklık zirve yapacak ve çok bunaltacak.

İstanbul’da bugünden itibaren rüzgar zayıflıyor ve nem oranı yüzde 98’e kadar yükseliyor.

6 gün boyunca ortalama 32 derece olacak hava sıcaklığı, aşırı nem nedeniyle 40 derece olarak hissedilecek.

Gündüzleri nefes almak, geceleri ise uyumak zorlaşacak.

EYYAM-I BAHUR NEDİR?

Eyyam-ı bahur, yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerine verilen Arapça kökenli bir kelime. Kuzey yarım kürede, genellikle temmuz ayı ve eylül ayı arasında etkili olduğu bilinir. Güney yarım kürede ise bu tarih ocak ayı ve martı ayı arasına denk gelir. Günümüzde çöl sıcakları, cehennem sıcakları, Afrika sıcakları gibi terimler kullanılan eyyam-ı bahur sıcaklıklarına Romalılar döneminde ise “diēs caniculārēs” adı veriliyordu.

YENİ SEL İHTİMALİ

Sıcağın etkisiyle yüksek oranda buharlaşma olacağını kaydeden Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, “Nemli ve sıcak havanın soğuk hava katmanıyla karşılaşması durumunda, İstanbul’da 3’üncü  sel felaketi yaşanabilir. Sıcak hava dalgasının ardından (13 Ağustos) şiddetli yağış tahmin ediyoruz” uyarısında bulundu. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek de Türkiye genelinde 8 ve 9 Ağustos tarihinde 1911-2016 arasındaki uç değerlerin görüleceğine dikkat çekti.