Yurttaş Gazeteciliğinde Gelinen Son Nokta

Kamil Eryazar AP foto muhabirlerinin 8 yıl arayla aynı nokta ve açıdan çektikleri 2 fotoğraf, kitle iletişimi tarihine tanıklık ediyor Biliyorsunuz 13 Mart Çarşamba akşamı Vatikan’da yeni Papa seçildi. Dünya, haberi önce Sistine Şapeli’nin bacasından çıkan beyaz dumandan ve ...

Yurttaş Gazeteciliğinde Gelinen Son Nokta (16 Mart 2013)

Kamil Eryazar

AP foto muhabirlerinin 8 yıl arayla aynı nokta ve açıdan çektikleri 2 fotoğraf, kitle iletişimi tarihine tanıklık ediyor

Biliyorsunuz 13 Mart Çarşamba akşamı Vatikan’da yeni Papa seçildi. Dünya, haberi önce Sistine Şapeli’nin bacasından çıkan beyaz dumandan ve çalan çanlardan aldı. Sonra da malum ünlü balkon konuşması…

Yağmura karşın Aziz Petrus Bazilikası’nı dolduran binlerce kişi de bu ana tanıklık ettiler.

2013 / Michael Sohn / AP

Yeni Papa’ya Dijital Görgü Tanıklığı

İşte tam bu sırada AP muhabiri Michael Sohn, fotoğraf makinesinin deklanşörüne bastığında, ortaya ışık tarlasını andıran bir görüntü çıktı. Hani konserlerde sahnedeki şarkıcıya ellerindeki çakmaklarla eşlik eden izleyici ve dinleyicilerin bilindik görüntüsü gibi.

Ancak bunlar ne çakmak ne de mumdu. Meydanı dolduran binlerce kişinin ellerindeki akıllı telefonlarla Arjantinli Yeni Papa Jorge Mario Bergoglio’yu görüntüleyip, mobil uygulamalar aracılığıyla sosyal medya hesaplarından paylaşabilme çaba ve telaşıydı.

Oysa yine AP’nin bir başka muhabiri Luca Bruno’nun , 8 yıl önce 16. Benedikt’in Papa seçildiği gün aynı yerde, aynı nokta ve açıdan çektiği fotoğrafta sadece üç kişinin elinde cep telefonu görünüyordu.

2005 / Luca Bruno / AP

Artık Herkes Gazeteci!

Aradan sadece 8 yıl geçmiş olmasına karşın 3 gün önce çekilen fotoğrafta ise meydandaki hemen herkesin elinde cep telefonu ve hatta fotoğrafta ön planda bir de tablet bilgisayar var. Sosyal medya ile birlikte yaygınlaşan ‘yurttaş gazeteciler’, Papa Francis’in görüntüsünü yakalayıp takipçileri ile paylaşmaya çalışıyorlar.

Fotoğraflar, Papalık gibi bazı eski geleneklerin aynı kalmasına karşın, diğer yandan dünyanın nasıl hızla değiştiğini yansıtmaktadır.

AP muhabirlerinin görüntülerini NBC News’ten Carlo Dellaverson kurgulamıştır.