Medya

Independent Türkçe yayına başladı

İngiltere merkezli medya kuruluşu The Independent gazetesi, ‘Sizin dilinizden konuşuyoruz’ sloganı ile internet üzerinden Türkçe yayınlarına başladı...

Independent Türkçe yayına başladı (16 Nisan 2019)

İngiltere merkezli medya kuruluşu The Independent gazetesi, ‘Sizin dilinizden konuşuyoruz’ sloganı ile internet üzerinden Türkçe yayınlarına başladı

Rus patron Alexander Lebedev’in sahibi olduğu, merkezi İngiltere’de bulunan Independent’ın Türkçe internet sitesi independentturkish.com bugün yayın hayatına başladı.

Independent Digital News&Media Limited (IDML) ile yapılan lisans anlaşması çerçevesinde Independent Türkçe’nin tüm hakları Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) bünyesinde bulunan Media Arabia’ya ait olacak.

“Türkçe Konuşan Geniş Bir Kitleye Ulaşmak İstiyoruz”

Saudi Research and Marketing Group/Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) ile Independent arasında yapılan anlaşma kapsamında Independent’ın Arapça, Türkçe, Urduca ve Farsça dillerinde haber siteleri açma projesi kapsamında, Ocak ayında test yayınlarına başlayan Independent Türkçe sitesinin açıldığını duyuruldu.

Suudi sermayesine ait SRMG, geçen yıl İngiltere merkezli The Independent gazetesi ile dört farklı dilde, internet siteleri, haber uygulamaları ve sosyal medya hesapları üzerinden yayın yapmak üzere bir sözleşme imzaladığını duyurmuştu. Bu proje kapsamında önce Arapça yayın yapan www.independentarabia.com yayın hayatına başlamıştı. Bu işbirliğinin ikinci adımı olarak Türkçe yayın yapacak olan independentturkish.com sitesi bugün yayın hayatına başladı.

Genel Koordinatör Muhammed Zahid Gül

SRMG tarafından yapılan açıklamaya göre, Independent Türkçe’nin Genel Koordinatörlüğünü Muhammed Zahid Gül yapacak. Medyada gazetecilik, araştırma ve televizyon programı yapımcılığı gibi çeşitli dallarda derin bir tecrübeye sahip olan Muhammed Zahid Gül, hem Türk hem de Arap siyaset çevrelerinde saygın bilgi birikimiyle tanınıyor.

Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek

Independent Türkçe’nin genel yayın yönetmenliği görevini ise gazetecilik ve televizyon programı yapımcılığının yanı sıra akademisyenlik ve danışmanlık gibi farklı disiplinlerde de zengin bir deneyime sahip Nevzat Çiçek yürütecek.

Independent Türkçe’nin haber müdürlüğü görevini üstlenen İnan Demirel, birçok büyük medya kuruluşunda haberci ve idari sorumlu olarak görev yapmış bir isim.

Sitenin diğer sorumluları arasında şef editör Bengü Sap; editörler Pınar Hortoğlu, Muhammed Eren ve Seçkin Ula yer alıyor. Çeviri servisi editörlüğünü ise dış haberlerin deneyimli ismi Ahmet Meriç Şenyüz üstleniyor.

Deneyimli Ekip

Merkezi İstanbul’da bulunan sitenin bünyesinde farklı medya gruplarında çalışmış, seçkin basın mensuplarından oluşan bir ekip yer alıyor.

Independent Türkçe’nin kadrosunda Ali Dağlar, Cihat Arpacık, Abdülhakim Günaydın, Saime Toktaş, Gökçen Tuncer, Abdurrahman Koç, Mehmet Altunkılıç, Lale Elmacıoğlu, Merve Bayrakçı, Fatih Öztürk, Hüseyin Yakar, Doğuş Öztürk, Esra Avcı, Elvide Demirkol, Sezin Bala, Büşra Kırkpınar, Çağla Üren gibi deneyimli isimler var.