Facebook, MessageMe’yi Engelledi

Facebook, yeni ücretsiz anlık mesajlaşma uygulaması MessageMe kullanıcıların sosyal paylaşım ağındaki diğer arkadaşlarını bulmalarına yarayan uygulamayı engelledi. WhatsApp’tan sonra ortaya çıkan, ücretsiz ve tablet uygulaması nedeniyle kullanıcı sayısı hızla artan Messag...

Facebook, MessageMe’yi Engelledi (18 Mart 2013)

Facebook, yeni ücretsiz anlık mesajlaşma uygulaması MessageMe kullanıcıların sosyal paylaşım ağındaki diğer arkadaşlarını bulmalarına yarayan uygulamayı engelledi.

WhatsApp’tan sonra ortaya çıkan, ücretsiz ve tablet uygulaması nedeniyle kullanıcı sayısı hızla artan MessageMe’ye ilk engelleme Facebook’tan geldi.

Facebook tarafından yapılan açıklamada, engellemeye gerekçe olarak, “MessageMe’nin çeşitli kullanıcı bilgilerini elde etmek için sitenin altyapısını izinsiz kullandığı” gösterildi.

Facebook daha önce de, Twitter’ın video – fotoğraf paylaşım ve düzenleme uygulaması olan “Vine” ve Instagram’a benzerliğiyle ön plana çıkan iPhone uygulaması Vintage Camera’yı da engellemişti.

Facebook’un MessageMe’yi engelleme gerekçesi bir kez daha mesajlaşma uygulamalarının ‘kullanıcı bilgilerini toplayıp izinsiz kullanma’ tartışmalarını gündeme getirdi. Anımsanacağı gibi daha önce de WhatsApp için aynı söylentiler çıkmış ve kullanıcılar tarafından bu duruma tepki gösterilmişti.

‘Hiç kimsenin hiç kimseye bedava hizmet vermeyeceği’ öngörüsünden yola çıkarak, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri dahil mesajlaşma uygulamalarının da arka planda başka amaç ve gelir beklentileri olduğunun her zaman tartışılacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla kullanıcıların bunu bilerek, kullanım ve paylaşımlarında daha dikkatli olmaları gerekiyor.