Yunanistan’da seçime bir hafta kala son anket sonuçları ve ülkenin geleceği

Yunanistan’da erken genel seçimlere bir hafta kala yapılan anketlere göre seçimin sonucunu ‘kararsız seçmenler’ belirleyecek Atina ile Avrupalı alacaklılar arasında zorlu geçen müzakere süreci ve borç konusunda varılan anlaşm...

Yunanistan’da seçime bir hafta kala son anket sonuçları ve ülkenin geleceği (13 Eylül 2015)

Yunanistan’da erken genel seçimlere bir hafta kala yapılan anketlere göre seçimin sonucunu ‘kararsız seçmenler’ belirleyecek

Atina ile Avrupalı alacaklılar arasında zorlu geçen müzakere süreci ve borç konusunda varılan anlaşmalar beraberinde iktidardaki Syriza Partisi’nin istifasını getirmişti.

Ne halk ne de siyaset uzmanları 20 Eylül’de sandıktan çıkacak sonucun siyasi iklimde radikal bir değişiklik getireceğine inanıyor.

Bu düşünceye sahip olanlardan biri de Yunan Avrupa ve Dış Politika Vakfı’ndan Thanos Veremis:

“Bu seçimler önlenebilirdi çünkü bir iki istisna haricinde parlamentodaki çoğu siyasi parti Avrupa Birliği ile olan anlaşmaya onay verirdi.”

Kamuoyu yoklamaları da Yunan seçmenin Aleksis Çipras liderliğindeki Syriza’yı az bir farkla da olsa tekrar iktidara taşıyacağını gösteriyor. Anketlere göre Syriza’yı merkez sağdaki Yeni Demokrasi partisi izliyor.

Sokaktaki halkın görüşleri ise şöyle:

“Sekiz ay içerisinde üç seçim çok fazla. Syriza’nin Bağımsız Yunanlarla olan koalisyonda çoğunluğu kaybettiğini düşünürsek başka bir çözüm yolu da yoktu sanırım.”

“Seçim merkezine çok yakın oturuyorum ama oy verip vermeyeceğimi bile bilmiyorum. Düşünüyorum. Belki oy kullanabilirim. Diyelim ki oy verdim, neyi değiştirecek ki?”

Yunanistan’da seçim sonuçlarını kararsız seçmenlerin oyları belirleyecek. Son kamuoyu yoklamaları henüz bir partide karar kılmayanların oranının yüzde 5 ila 17 arasında olduğuna işaret ediyor.