Yunan Halkı Hükümete Destek İçin Sokaklara Döküldü

Yunan halkı, borç müzakeresine oturan yeni hükümete tam destek olmak ve Avrupa Birliği’ne mesaj için başta başkent Atina’da parlamento binasının önündeki Syntagma Meydanı' olmak üzere yine sokakları doldurdu. Yunanistan'da ...

Yunan Halkı Hükümete Destek İçin Sokaklara Döküldü (12 Şubat 2015)

Yunan halkı, borç müzakeresine oturan yeni hükümete tam destek olmak ve Avrupa Birliği’ne mesaj için başta başkent Atina’da parlamento binasının önündeki Syntagma Meydanı' olmak üzere yine sokakları doldurdu.

Yunanistan'da dün güvenoyu alan Radikal Sol Koalisyon (Syriza) hükümetine destek gösterisi düzenleniyor. Eurogroup toplantısında dün akşam ilk defa resmen müzakere masasına oturan hükümete, sosyal medya üzerinden organize olan on binlerce vatandaş destek veriyor. Başkent Atina, Selanik ve diğer şehirlerdeki meydanlarda toplanan vatandaşlar kemer sıkma önlemlerine hayır sloganları attı.


 
Eurogroup toplantısının başladığı akşam saatlerinde Yunanistan genelindeki meydanlarda toplanan on binlerce her yaş grubundan vatandaş, AB'ye "Nefes alacak itibar" sloganı eşliğinde mesaj gönderdi. Yeni hükümete bir hafta içerisinde ikinci defa düzenlenen büyük gösteri, sosyal medya üzerinden organize olan vatandaşlarca düzenlendi.

Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis'in "Troyka ile işbirliği yapmayacağız. Teşekkürler" demesinden sonra, Eurogroup Başkanı Dijsselbloem’in şaşkınlığı kameralara böyle yansıdı. Planlanan basın açıklaması ise iptal edilerek Pazartesi gününe ertelendi.