Yunanistan, Faşist Örgütlenmeye İzin Vermedi

Yunanistan’da aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin Genel Başkanı Nikos Mihaloliakos ve parti yöneticileri, bir suç örgütü gibi hareket ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındılar. Yüksek Mahkeme savcısı tarafından sürdürülen soruşturma kapsamında Altın Şafak’...

Yunanistan, Faşist Örgütlenmeye İzin Vermedi (30 Eylül 2013)

Yunanistan’da aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin Genel Başkanı Nikos Mihaloliakos ve parti yöneticileri, bir suç örgütü gibi hareket ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındılar.

Yüksek Mahkeme savcısı tarafından sürdürülen soruşturma kapsamında Altın Şafak’ın çeşitli suçlara karıştığının belirlenmesi üzerine, savcılık kararıyla Altın Şafak Partisi lideri Nikos Mihaloliakos ve Milletvekili İlias Kassidiaris, cumartesi sabah erken saatlerde terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Yunan Polisi’nden yapılan açıklamada, toplam 35 kişi için gözaltı emri çıkarıldığı belirtildi.

Aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin adı son zamanlarda şiddet olayları ve özellikle göçmenlere karşı saldırılarda geçiyor. Partinin destekçileri birbirlerini Nazi selamı vererek selamlıyor ancak Neonazi olarak nitelendirilmeyi kabul etmiyorlar. Mihaloliakos da daha önce yaptığı açıklamalarda Yahudi Soykırımı’nı kabul etmediğini bildirmişti.

Yunanistan ekonomik krizle mücadele kapsamında sıkı tasarruf önlemleri uygulamaya başladığından bu yana partinin popülaritesi de büyük artış kaydetti. 2012 seçimlerinde yüzde 7 oranında oy alan Altın Şafak Partisi’nin, 300 sandalyelik Yunan Meclisi’nde 18 milletvekili bulunuyor.

Geçen hafta rap şarkıcısı Pavlos Fyssas’ın Altın Şafak Partisi üyesi olduğunu iddia eden biri tarafından öldürülmesinin ardından ülkede aşırı sağa karşı protesto gösterileri düzenlenmişti. Kamu Düzeni Bakanı Nikos Dendias, olay sonrası Yüksek Mahkeme’ye gönderdiği bir raporda, Altın Şafak’ın faaliyetlerinin Yunan ceza kanununun 187’inci maddesi uyarınca suç örgütü faaliyetleri kapsamında değerlendirilerek anayasaya göre gerekli işlemin başlatılmasını istemişti.

Savcılığa dün gönderilen örgüt üyeleri, savcıya yeniden ifade verecekleri çarşamba gününe kadar Yunanistan Emniyet Genel Müdürlüğü’nde tutulacak.

Yabancı ve göçmenlere yönelik saldırılarla adından sık sık söz ettiren ırkçı Altın Şafak örgütüne yönelik dün ‘şafak’ vakti yapılan operasyon devam ediyor. İlk operasyonlarda gözaltına alınan Altın Şafak lideri Mihaloliakos, 4 milletvekili ve aralarında 2 polisin de bulunduğu toplam 21 kişi, dün akşam savcılığa çıkarıldı. Gece yarısına kadar süren ilk ifadelerin ardından savcılık, ‘organize suç örgütü kurma, yönetme, üye olma ve yasadışı şekilde silah bulundurma’ suçlamasıyla dava açılmasını talep etti. Örgüt üyeliği ile suçlanan 21 kişi, çarşamba günü yeniden ifadelerinin alınması için talepte bulundu. Talepleri kabul edildi. Tutuklular, çarşamba gününe kadar Emniyet Genel Müdürlüğü’nde kalacak.

DERİN YAPIYI ÖZEL YETKİLİ HAKİMLER YARGILAYACAK

Hukukçular, Altın Şafak hakkında düzenlenecek iddianamede yer alacak suçlamaların ciddiyeti sebebiyle davayı ‘özel yetkili hakim’lerin üstlenmesine kesin gözüyle bakıyor. Aralarında üst düzey Altın Şafak yöneticilerinin de bulunduğu örgüt üyelerine isnat edilecek suçların ağırlı sebebiyle en az 10’ar yıl hapis cezasına çarptırılmaları bekleniyor. Örgüt üyelerinin en az 5 cinayet, çok sayıda cinayete teşebbüs, yaralama, dövme ve bombalama gibi çeşitli suçlardan yargılanmaları bekleniyor.

Bu arada aranan Altın Şafak genel başkan yardımcısı milletvekili Hristos Papas, henüz polise teslim olmadı. Hukukçular, 24 saat içerisinde teslim olmaması durumunda meclisten dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunulacağını ifade ediyor.

Yunanistan Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Hristos Partheni tarafından dün akşam üzeri yapılan açıklamada, 32 kişi hakkında düzenlenen gözaltı kararından 20’sinin gerçekleştiğini kaydetti. Aralarında bir milletvekilinin de bulunduğu diğer 12 kişi ise aranıyor. İki polis de tutuklananlar arasında yer alıyor. Polislerin teşkilattan ihraç edildikleri duyuruldu. Tutuklanan kişilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda silah, mermi, bıçak, para ve çeşitli suç aletleri ele geçirildi.

Altın Şafak lideri Nikos Mihaloliakos ve diğer 4 milletvekili, savcılığa götürülmek üzere Emniyet Genel Müdürlüğü’nden elleri kelepçeli halde çıkarıldıkları sırada ‘Altın Şafak’a destek sloganları attı.

Altın Şafak operasyon öncesi halka açık toplantılarda kadrona monte edilmiş Yunan bayrağı, kask, zırh ve askeri üniformalarla giyen ve ‘şiddet yanlısı slogan’ların atıldığı gösteriler düzenleyen örgüt sempatizanları, dün yapılan operasyonların ardından parti yöneticilerine yönelik destek gösterilerine daha çok kadınların katılması dikkat çekti.

Yabancı, göçmen, Müslüman, Türkiye ve Türk düşmanlığı ile son 4 yıldır adından sıkça söz ettiren Altın Şafak örgütüne yapılan operasyonları yüzlerce yerli ve yabancı basın mensubu izliyor.