Mülteci bir kedinin Irak’tan Türkiye’ye, Yunanistan’dan Norveç’e kadar uzanan ilginç yaşam öyküsü

KAMİL ERYAZAR Midilli’de kaybolan Iraklı mülteci kedi sosyal medya sayesinde bulunup Norveç’teki ailesine gönderildi Irak’taki IŞİD teröründen kaçan mülteci bir aile, ailenin sevimli üyesi Kunkush adını verdikleri üç ya...

Mülteci bir kedinin Irak’tan Türkiye’ye, Yunanistan’dan Norveç’e kadar uzanan ilginç yaşam öyküsü (22 Şubat 2016)

KAMİL ERYAZAR

Midilli’de kaybolan Iraklı mülteci kedi sosyal medya sayesinde bulunup Norveç’teki ailesine gönderildi

Irak’taki IŞİD teröründen kaçan mülteci bir aile, ailenin sevimli üyesi Kunkush adını verdikleri üç yaşındaki kedilerini bırakmaya gönülleri razı olmadı. Onu da sepetine koyup yanlarına alarak beş çocuklarıyla birlikte zorlu bir umut yolculuğuna çıktılar. Önce Türkiye’ye sonra da o bilinen uyduruk lastik botlardan biriyle Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçtiler.

Ancak Midilli’ye vardıktan sonra yaşanılan kargaşa ortamında Kunkush kayboldu.

Adayı çılgınca aradılar ama ne yazık ki Kunkush’u bulamadılar. Ailenin bir üyesi eksik olarak zorlu umut yolculuklarına devam etmeleri gerekiyordu. Çok üzgün ama çaresizdiler. Önce Almanya’nın başkenti Berlin’e oradan da yolculuklarının son durağı olan Norveç’e gittiler.

Kendileri belki kurtulmuştu ama akılları hep kedilerindeydi. Norveç’teki gönüllüler bu duruma duyarsız kalamadılar. Facebook’ta Kunkush adına bir topluluk hesabı açıldı ve kayıp ilanı verildi. Buna Twitter hesabı da eklendi. Kısa sürede 6 bin kişi tarafından takip edilmeye başlandı. Başta Midilli’deki sosyal medya kullanıcıları olmak üzere tüm kedi severlerle iletişime geçildi. İlginç ve hüzünlü hikaye bir anda sosyal medyanın gündemine oturdu. Herkes Kunkush’u bulmak için seferber oldu.

Bu girişim işe de yaradı. Kunkush bakımsızlıktan ve diğer kedilerin saldırılarından yorgun, bitkin, tüyleri keçeleşmiş halde Yunanlı bir balıkçı tarafından bulundu.

Mutlu haber aileye iletildi. Sıra gelmişti Kunkush’u Norveç’teki ailesi ile buluşturmaya. Elbette bu kolay değildi.

Pek çok ülkeden gönüllüler bu operasyon için yardımcı oldular. Skype, WhatsApp, Facebook Messenger üzerinden iletişim zincirleri kuruldu. Yolculuk bedeli için gereken 600 € toplandı.

Sonunda Kunkush’un onunla birlikte Norveç gezisi yapacak gönüllü bir sütanne eşliğinde karayolu ile Norveç yolculuğu başladı.

Ve işte Kunkush’un ailesi ile yeniden buluşma sevinci ve mutluluğu kameraya böyle yansıdı:

 

 

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = “//connect.facebook.net/tr_TR/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3”; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

Denne katta har reist helt fra Irak

Se gjensynsgleden!De flykta sammen fra Irak, gjennom Tyrkia, til Hellas i gummibåt. Men der stakk katten av.Les mer her: http://www.nrk.no/trondelag/1.12810608

Posted by NRK Trøndelag on 18 Şubat 2016 Perşembe

 

EDİTÖRÜN NOTU: Mutlu sonla noktalanan hikaye, insanlık adına ilginç, güzel ve öğretici. Ancak keşke sayıları milyonları bulan zor durumdaki tüm sığınmacılar için de aynı insani duyarlılık gösterilse, sosyal medyada dünya çapında dev bir yardım kampanyası düzenlense ve bu insanların yaşamlarını kurtarmak için yardım elleri uzatılabilse… İstenilirse yapılabilir!