Yollarda Daha Güvenli Sürüş İçin Samsung’dan Teknolojik Yenilik

Samsung, şehirlerarası çift yönlü yollarda daha güvenli bir sürüşü sağlamak için TIR gibi uzun ve geniş araçların arkasına öndeki yolu canlı olarak gösteren bir ekran koyma uygulamasını tanıttı. Şehirlerarası uzun yollarda ot...

Yollarda Daha Güvenli Sürüş İçin Samsung’dan Teknolojik Yenilik (23 Haziran 2015)

Samsung, şehirlerarası çift yönlü yollarda daha güvenli bir sürüşü sağlamak için TIR gibi uzun ve geniş araçların arkasına öndeki yolu canlı olarak gösteren bir ekran koyma uygulamasını tanıttı.

Şehirlerarası uzun yollarda otomobil sürücülerinin en büyük şikayetlerinden biri de yavaş hareket eden TIR ve kamyonların arkasına sıkışıp kalmaktır. Öndeki araç uzun olduğundan, ters şeridin ilerisi de rahat görülemediğinden sollayıp geçmek de çok risklidir. Bu yüzden bazen dakikalarca kamyonların arkasında takılıp kalmak zorunluluğu can sıkar.

İşte Güney Koreli teknoloji devi Samsung, karayollarındaki bu sorunu çözmek ve daha güvenli yol sürüşleri için yeni bir uygulama geliştirmiş.

Büyük boy araçları görünüşte şeffaf hale getirmek için, gece görüş özelliğine sahip bir ön kameranın çektiği görüntüler arkadaki büyük LED ekrana yansıtılıyor. Böylece arkadan aracı takip eden otomobil sürücüleri, geçmek için yolun güvenli olup olmadığını rahat bir şekilde görebiliyorlar. Emniyet sistemi, sürücülerin yanı sıra şehirlerarasındaki yol kazalarında ölen ve risk oluşturan yabani hayvanların da can güvenliğini sağlamayı hedefliyor.

Samsung, trafik kazalarının yüksek olduğu Arjantin’de prototip araçlarını test etmeye başladı.

Şirket yetkilileri, projenin kar amacı gütmediğini ve yakında otomotiv üreticileri ve ülkelerin trafik düzenleyici yöneticileriyle birlikte çalışmaya başlayacaklarını açıkladılar.