Yok Öyle Tutturabildiğine Köfte! Apple, Microsoft ve Adobe Hesap Verecek!

Teknoloji devleri,  fiyat politikaları için Avustralya Parlamentosu’nda açıklama yapmaya çağrıldı. Avustralya parlamentosu, dünyaca ünlü teknoloji devleri Apple, Microsoft ve Adobe’u, fiyatlandırma politikaları hakkında bilgi vermek üzere çağırdı. Avustralya’da tü...

Yok Öyle Tutturabildiğine Köfte! Apple, Microsoft ve Adobe Hesap Verecek! (12 Şubat 2013)

Teknoloji devleri,  fiyat politikaları için Avustralya Parlamentosu’nda açıklama yapmaya çağrıldı.

Avustralya parlamentosu, dünyaca ünlü teknoloji devleri Apple, Microsoft ve Adobe’u, fiyatlandırma politikaları hakkında bilgi vermek üzere çağırdı.

Avustralya’da tüketici kurumları, sık sık diğer ülkelere göre Avustralyalılar’dan daha fazla ücret alınmasından şikayet ediyor.

Avustralya Temsilciler Meclisi, geçen yıl Temmuz ayında Avustralya’da satılan ürünlerin, dünyanın diğer yerlerine göre daha pahalı olup olmadığını araştırmak üzere bir soruşturma başlatmıştı.

Bu zamana kadar sadece yazılı açıklamada bulunan şirketler, bizzat araştırmayı yapan komite karşısına çıkmayı reddetmişti.

BBC’nin haberine göre, dev teknoloji şirketleri Apple, Microsoft ve Adobe, 22 Mart’ta komitenin önüne çıkacak.

FİYATLAR ABD’DEKİNDEN YÜZDE 60 FAZLA

Ed Husic isimli bir parlamento üyesi bazı tahminlere göre Avustralya’da satılan ürünlerin fiyatlarının, Amerika’dakilerden yüzde 60 daha yüksek olduğunu ifade etti.

Bir Avustralya gazetesine konuşan parlamento üyesi, “İşletmeler ve toplum genelinde, bilişimin yaygın kullanımı göz önüne alındığında, donanım ve yazılım için ödenen ücretlerin çok büyük ticari ve ekonomik etkisi bulunuyor.” diye konuştu. Sözlerine devam eden Husic, “Bilişimde fiyatları aşağı çekmek ve fiyat ayrımcılığını azaltmak önemli bir mikro-ekonomik öncelik olmalı. Bu yüzden bu şirketlerin fiyatlandırma yaklaşımlarını duymak için sabırsızlıkla bekliyorum.” dedi. (BBC)